mobile

"Biała Wstążka". Kampania przeciw przemocy wobec kobiet

Gdynia oraz Sopot przeciwdziałają przemocy wobec kobiet w ramach kampanii "Biała Wstążka"

Patrycja Biernat
"Biała Wstążka". Kampania przeciw przemocy wobec kobiet

Biała Wstążka

Przemoc wobec kobiet to globalny problem, który dotyka milionów kobiet na całym świecie. Wymaga ona  kompleksowego podejścia. Ważne jest podnoszenie świadomości społecznej, edukacja w zakresie równości płci oraz zapewnienie wsparcia ofiarom, tak aby czuły się bezpieczne i miały dostęp do potrzebnej pomocy.

Taki cel przyświeca kampanii "Biała Wstążka". Jest to międzynarodowy ruchem społecznym, który rozpoczął się w 1991 roku w Kanadzie po masakrze 14 kobiet na Politechnice w Montrealu, gdzie mężczyzna zastrzelił studentki, obwiniając je o to, że sam nie dostał się na uczelnię. Symbol kampanii to biała wstążka, która stała się symbolem solidarności i zaangażowania w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Akcja skupia się na promowaniu postaw szacunku, równości i przeciwdziałaniu wszelkim formom przemocy ze względu na płeć.

Kampania "Biała wstążka" odbywa się corocznie w listopadzie, głównie w dniu 25 listopada, który został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W ramach tej kampanii organizowane są różnorodne działania, takie jak wydarzenia edukacyjne, kampanie społeczne, marsze, debaty i zbiórki funduszy na rzecz ofiar przemocy domowej.

 

Sopot

Sopot zachęca Panów, by w ramach deklaracji o tym, że nie staną się sprawcami przemocy i będą na nią reagować, pzypieli białe wstążki na czas od 1 do 7 grudnia i umieścili z nimi zdjęcie w social mediach lub wysłali na adres Fundacji „Wschodzące Słońce”: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl. Natomiast w środę 6 grudnia w godzinach 9-12 w nowej siedzibie Fundacji RC przy ul. Wita Stwosza 23 oraz na platformie zoom odbędą się wykłady dr Joanny Główczewskiej z Uniwersytetu Gdańskiego „Mity i stereotypy dotyczące przemocy i dr. Marcina Szulca prof. UG „Jak zwiększyć szanse na udany związek i czy bycie razem w ogóle się opłaca.” oraz  panel dyskusyjny „Przemoc - destrukcyjny taniec pary”, przeprowadzony przez pracowników Specjalistycznych Placówek z Gdyni, z udziałem zaproszonych gości. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, a zgłoszenia można kierować na adres: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl lub telefonicznie pod nr tel. 605 071 761. 

 

Gdynia

W Gdyni kampania trwa do 10 grudnia. Wydarzenia, które są jeszcze przed nami, to akcja "Silne Kobiety" 5 grudnia o 12.00 z uczestnictwem kobiet, które na co dzień wykonują trudne prace w różnych dziedzinach życia społecznego, warsztaty profilaktyczne 6 grudnia o 9.00 i premiera podcastu stworzonego przez uczniów na temat przemocy. Będą one odbywać się w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. 8 grudnia o 9.00 w Klubie Flotylli Okrętów odbędzie się konferencja miejska „Jeśli szanujesz – przemocy nie stosujesz”, która podsumuje tegoroczną akcję, a także wystawa zdjęć „Szacunek, Miłość, Więź – oczami młodych ludzi”.
fot.UM Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda