Bezpłatna pomoc prawna w Gdańsku w 2025 roku
Osoby potrzebujące mogą także w 2025 roku skorzystać w Gdańsku z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją. Konsultacje udzielane są mieszkankom, mieszkańcom, ale także potrzebującym spoza regionu.
Ta specjalistyczna pomoc przysługuje osobom, których nie stać na pokrycie kosztów wizyty u prawnika. Zadanie realizują: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz organizacje pozarządowe, łącznie w 19 punktach na terenie miasta. Ich aktualna lista z adresami i kontaktami dostępna jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MOPR.
Zapisy m.in. poprzez formularz zgłoszeniowy
Konsultacje odbywają się w punktach świadczących wsparcie. Obowiązują zapisy do specjalistek i specjalistów, w dni powszednie pod numerem tel.: 58 342 31 88 (w godz. pracy MOPR). Osoba potrzebująca może też zarejestrować się, np. na spotkanie z prawnikiem lub mediatorem, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. W punkcie świadczącym nieodpłatną pomoc prawną zainteresowana/y składają pisemne oświadczenie, że nie stać ich na wizytę u prawnika. Jest ono warunkiem otrzymania wsparcia. W przypadku osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie - prawnik lub doradca obywatelski mogą udzielić porad poza nim oraz telefonicznie i poprzez e-mail (w tym wypadku pomoc nie obejmuje mediacji).
Poradnictwo w szerokim aspekcie
Prawnicy wspierają potrzebujące osoby m.in. w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, ubezpieczeniowych, spadkowych, ale również dotyczących pomocy społecznej. Doradzają, jak uzyskać np. alimenty na dzieci lub inne świadczenia, które są potrzebne rodzinie w sytuacji kryzysowej. Pomagają w sporządzeniu pism urzędowych, wszczynających postępowanie sądowe czy zwalniających z kosztów sądowych. W mieście funkcjonuje też specjalistyczny punkt pomocy prawnej dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, doświadczających problemów przemocy i dyskryminacji. W przypadku poradnictwa obywatelskiego działania są szczególnie zindywidualizowane i zmierzają do podniesienia świadomości prawnej potrzebującej osoby. Doradca obywatelski udzieli wskazówek zwłaszcza osobom zadłużonym oraz z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego. W ramach poradnictwa obywatelskiego działa w mieście punkt specjalistyczny dla cudzoziemców, a od 2025 roku także – spec. punkt dla osób zadłużonych. Z kolei w przypadku konfliktów rodzinnych, sąsiedzkich warto skorzystać z pomocy mediatora. Pomoże on również w sprawach związanych m.in. z rozwodem, podziałem majątku czy w sporach dotyczących złamania warunków umowy gospodarczej.
W 2024 roku, w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją udzielono w Gdańsku ok. 9,5 tys. konsultacji.