Będą nagrody za najwyższą frekwencję w wyborach
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Kolejne miasta organizują kampanię profrekwencyjną. Władze Gdańska ruszyły z kampanią "Kto głosuje, ten się liczy". - Dzielnica z najwyższą frekwencją w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia, otrzyma 100 tyś zł, na doposażenie istniejącego lub budowę nowego placu zabaw, placu do rekreacji lub terenu zielonego - przekazał gdański magistrat.
Nie po raz pierwszy władze Gdańska zachęcają mieszkańców do licznego pójścia do urn wyborczych.
- Przy okazji jesiennych wyborów parlamentarnych zachęcaliśmy wyborców, by brali sprawy w swoje ręce, czyli korzystali z prawa wyborczego. Aktualnie realizujemy prezent w postaci zieleńca dla jednego z obwodów wyborczych z największą frekwencją w Gdańsku, w dzielnicy Zaspa - Rozstaje - wyniosła 90,6% - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Za najwyższą frekwencję w najbliższych wyborach, 7 kwietnia, także przewidziana jest nagroda. Wyniesie ona 100 000 zł i będzie można tę kwotę przeznaczyć na upiększenie przestrzeni publicznej danej dzielnicy. Warto współodpowiadać za to, co się dzieje w naszym mieście, ale także zawalczyć o wzbogacenie konkretnego miejsca w jednej z 35 dzielnic naszego miasta.
Teraz w Gdańsku rusza kampania „Kto głosuje, ten się liczy”. Akcja organizowana jest przez Unię Metropolii Polskich, a liderem jest Warszawa. - Zachęcamy do udziału w wyborach, ale także by zameldować się w Gdańsku. Startujemy również z kampanią, która jest wspólna dla dwunastu miast Unii Metropolii Polskich „Kto głosuje, ten się liczy” – zachęca Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Bo w wyborach samorządowych można głosować tylko w tym miejscu, w którym się mieszka.
W lokalnych wyborach samorządowych, które odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia będą mogły głosować jedynie osoby, dla których Gdańsk jest miejscem zamieszkania czyli te, które są w Gdańsku zameldowane lub potwierdziły swoje stałe zamieszkanie, np. poprzez odprowadzanie lokalnych podatków, czy kartę mieszkańca. Zameldowanie na pobyt stały skutkuje wpisem do stałego rejestru wyborców.
Osoby, których stałym miejscem zamieszkania jest Gdańsk, ale z różnych powodów nie są zameldowane – mogą wystąpić z wnioskiem o zmianę stałego obwodu głosowania na Gdańsk. W tym celu wystarczy złożyć wniosek papierowo lub elektronicznie przez mObywatel i dołączyć dokument wskazujący zamieszkanie w Gdańsku np. Kartę Mieszkańca, umowę najmu lub rachunek za media na swoje nazwisko.
Każdy kto zamelduje się na pobyt stały do 5 kwietnia, do godz. 15.00 będzie mógł głosować w dniu wyborów. Natomiast wnioski o zmianę stałego obwodu głosowania można złożyć najpóźniej do wtorku 2 kwietnia, bowiem wydanie decyzji trwa do 5 dni.
Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością i te, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat mogą głosować korespondencyjnie. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć najpóźniej do 25 marca. Te osoby mogą ustanowić również pełnomocnika do głosowania, wniosek należy złożyć do 29 marca. Wyborcom, którzy chcieliby zagłosować osobiście, a nie mogą samodzielnie dotrzeć do lokalu wyborczego, oferowany jest bezpłatny transport tam i z powrotem. Potrzebę taką wystarczy zgłosić do Gdańskiego Centrum Kontaktu – telefonicznie lub mailowo, całodobowo w dniach 1–7 kwietnia.
fot. UMG