mobile

Bazylika Mariacka w potrzebie

Ksiądz Proboszcz parafii Bazyliki Mariackiej Ireneusz Bradtke alarmuje o pomoc w pilnej jego zdaniem kwestii remontu i modernizacji bazyliki. Na remont i modernizację Bazyliki parafia potrzebuje 20 mln złotych.

TAGI
Bazylika Mariacka w potrzebie

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku jest największą w Europie ceglaną świątynią okresu gotyku. Parafia liczy na duże wsparcie finansowe ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jednak nie widzi celowości przyznawania dotacji na remont dachu Bazyliki w Gdańsku.

Zdaniem proboszcza dach bazyliki nie był gruntownie remontowany od dziesięcioleci i jak twierdzi badania naukowców z Politechniki Gdańskiej potwierdzają, że dzisiejszy stan techniczny dachu jest tragiczny. Proboszcz, który objął tę funkcję pod koniec zeszłego roku, uważa również, że należy zwiększyć atrakcyjność Bazyliki Mariackiej w Gdańsku i w tym celu wnioskuje nie tylko o dotację w postaci 9 mln złotych na remont dachu zabytku, ale również o pozostałe 11 mln złotych na jego modernizację z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Według księdza Bradtke Bazylika jest wyjątkowym zabytkiem, chlubą Pomorza, która każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata, więc jego zdaniem remont dachu budynku jest kwestią priorytetową.

Pomoc zadeklarował urząd miasta. Starania parafii o dofinansowanie zostały niestety zatrzymane z powodu wątpliwości Ministerstwa w kwestii faktycznego stanu technicznego więźby dachowej bazyliki.

Ministerstwo zleciło kontrolę stanu technicznego świątyni Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Kontrola wykazała poważne nieścisłości w kwestii dokumentacji stwierdzającej rzekomą tragiczną sytuację Bazyliki i jej dachu. Jak informuje sekretarz stanu w MKiDN Piotr Żuchowski, Konserwator nakazał opracowanie ekspertyzy technicznej ze wskazaniem najpilniejszych prac zabezpieczających wraz z technologią ich przeprowadzenia. W zależności od wyników ekspertyzy Pomorski WKZ podejmować będzie dalsze działania zgodnie ze swoją właściwością.

Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda