mobile

Bałtycka Agencja Artystyczna BART podsumowała miniony rok w Sopocie

Ponad 110 tys. widzów na koncertach w Operze Leśnej i 45 tys. osób, które zwiedziły sopocki leśny amfiteatr. Duże i małe koncerty i festiwale, 40-lecie Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i jubileusz Wojciecha Rajskiego, nowa wystawa w Operze Leśnej i metamorfoza Teatru Atelier – tak w skrócie można podsumować miniony rok Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART.

informacja prasowa
Bałtycka Agencja Artystyczna BART podsumowała miniony rok w Sopocie

Bałtycka Agencja Artystyczna BART to przede wszystkim Opera Leśna, legendarny obiekt koncertowy, w którym w roku 2022 odbyły się 63 wydarzenia a wzięło w nich udział 110 478 osób. Ale Opera Leśna to również miejsce unikatowe, z ciekawą historią, położone na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i dostępne do zwiedzania przez cały rok. W ciągu minionych dwunastu miesięcy sopocki leśny amfiteatr odwiedziło 45 tysięcy osób.

Kameralne wydarzenia dla mieszkańców i turystów

Ubiegłoroczny sezon imprez plenerowych rozpoczęła tradycyjnie Sopocka Majówka z wydarzeniami w muszki koncertowej na skwerze Kuracyjnym przy molo. W programie nie zabrakło atrakcji dla dzieci, warsztatów, pokazu mody, koncertów i występów dj’ów. Przed kilkusetosobową publicznością zaprezentowali się m.in. Reni Jusis, Formacja 22 oraz orkiestra kameralna Tricity pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka.

W czerwcu powróciły LASY, czyli działająca od 2020 roku scena kameralna na terenie Opery Leśnej, która i w ubiegłym roku cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Trójmiasta i turystów. W ramach projektu LASY MUZYCZNE odbyło się 9 koncertów, podczas których wystąpili: Waluś Kraksa Kryzys, Wasyl, Luna, Jucho, Muchy, Rau Performance, Sorry Boys oraz Avi & Louis Villain. Ostatnim wydarzeniem, zamykającym sezon koncertowy na leśnej scenie muzycznej, była już trzecia odsłona akustyczno-elektronicznego festiwalu Brasswood Fest. Nie tylko muzyczna strona projektu zachwyciła publiczność, ale również spektakularne elementy scenografii wykonanej przez lubelskiego artystę, Jarosława Koziarę. Podczas Brasswood Fest Vol. 0,2 na scenie wystąpili: Micromusic, Skubas, Wojciech Waglewski & Mateusz Pospieszalski, L.U.C, Rabel Babel Ensemble, Kasia Lins, Maks Łapiński, Chór VYRIJ i wielu innych wspaniałych artystów. Dyrektorem Artystycznym wydarzenia jest Łukasz Rostkowski znany pod pseudonimem L.U.C..

Rok 2022 Scena Kameralna zakończyła z wyróżnieniem. Podczas Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystki LASY otrzymały Nagrodę Prezesa Honorowego PROT w kategorii Miejsce z Klimatem.

Niezmiennie na wysokim poziomie

Rok 2022 to czas podwójnego jubileuszu dla Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot: 40. lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i 50 lat pracy artystycznej Wojciecha Rajskiego. Z tej okazji nie zabrakło utrzymanych w wyjątkowej atmosferze wydarzeń muzycznych zorganizowanych przez orkiestrę. Główne uroczystości muzyczne odbyły się podczas trzech koncertów w Sopocie, w Bydgoszczy i w Gdańsku.

Szczególnym wydarzeniem w corocznej działalności artystycznej orkiestry jest zawsze Festiwal NDI Sopot Classic. W roku ubiegłym podczas 12. edycji, PFK Sopot miała zaszczyt gościć znakomitych artystów o międzynarodowej sławie: Michaela Martina Koflera, Jose Torresa, Jakuba Józefa Orlińskiego z zespołem Il Gardino d’Amore  oraz gwiazdę największych scen operowych świata Sondrę Radvanovsky. Sopoccy filharmonicy w minionym roku zagrali 27 koncertów w Sopocie i województwie Pomorskim. Na koncertach zasiadło w sumie 13 559 widzów.

W lipcu w Operze Leśnej miał również miejsce Koncert Muzyki Filmowej połączony z Jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej Krzesimira Dębskiego. Pod batutą mistrza Dębskiego wystąpiła Warsaw Impressione Orchestra oraz znakomici soliści: Weronika Sura, Milena Lange oraz Damian Wilma. Podczas wieczoru usłyszeliśmy najpopularniejsze utwory autorstwa Krzesimira Dębskiego oraz dzieła innych znakomitych twórców, m.in.: Hansa Zimmera, Ennio Morricone, Jerzego Matuszkiewicza, czy Wojciecha Kilara.

Duże koncerty dla publiczności z całej Polski

W ubiegłym roku, na scenie Opery Leśnej zorganizowane zostały trzy największe festiwale telewizyjne w Polsce. Bałtycka Agencja Artystyczna BART była odpowiedzialna za współorganizację Polsat SuperHit Festiwalu i Top of The Top Sopot Festivalu. Na deskach sopockiego amfiteatru również odbył się finał Wakacyjnej Trasy Dwójki oraz Jubileusz 20-lecia programu Pytanie na śniadanie.

Koncert dla Mieszkańców połączony z Koncertem Urodzinowym

11 września w Operze Leśnej odbyło się zorganizowane przez BART wyjątkowe wydarzenie muzyczne, koncert z okazji 120. Urodzin Sopotu. Smolik w roli dyrektora artystycznego stworzył aranżacje do wybranych polskich przebojów, orkiestracje do nich przygotował natomiast Jan Stokłosa. Koncert miał charakter sentymentalny, ale nie zabrakło współczesnych akcentów. Sopocka publiczność usłyszała „Fantazję dla Sopotu”, utwór skomponowany specjalnie na tę okazję przez nagrodzonego Oscarem wybitnego polskiego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Na scenie rozbłysła plejada polskich i zagranicznych gwiazd, wystąpili: Katarzyna Nosowska, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Miuosh, Kev Fox, Laboratorium Pieśni, Polska Filharmonia Kameralna, Wojciech Rajski, Jan Stokłosa, Olaf Deriglasoff, Grzegorz Nawrocki, Maciej Cieślak, Larry Ugwu, Piotr Pawlak, Chór Akademicki Uniwersytetu Gdańskiego, Aleksander Orłowski, Krzysztof Pożarowski oraz Michał Gołąbek.

Sopockie Święto Jazzu

W październiku, przy okazji Sopot Jazz Festivalu w Sopocie pojawiły się światowe sławy muzyki jazzowej. Podczas trzech znakomitych wieczorów wystąpili: Michał Barański Quartet, Shai Maestro Quartet, Artur Dutkiewicz Quartet, Adam Pierończyk/ Migratory Poets feat. Anthony Joseph, Aga Derlak Septet oraz Mathias Eick Quintet.

Kreatywne zmiany

W 2022 roku powstała kolejna ekspozycja prezentująca najważniejsze momenty z życia sopockiego amfiteatru – wystawa fotografii Opery Leśnej i Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w latach 1961-1989.

Rok 2022 to również metamorfoza Teatru Atelier. Swoją działalność w teatrze rozpoczęła młodzież z MDK Sopot oraz seniorzy z Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na stałe w kalendarz wydarzeń Teatru Atelier wpisały się także Sopockie Spotkania Kobiet, podczas których odbywają się inspirujące debaty o ważnych sprawach, z punktu widzenia kobiet. Z inicjatywy BART w roku 2022 w Teatrze Atelier rozpoczął swoją działalność Klub Animus 60+, założony z myślą aktywizacji najstarszych mieszkańców Sopotu. W 2022 roku w Teatrze Atelier odbyło się ponad 100 wydarzeń, w których wzięło udział około 9 tys. uczestników.

Fot. Karol Makurat/ sopot.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda