Badania młodych gdynian
Ich praca badawcza ułatwi uprawę roślin, pomoże opracować nowoczesną recepturę kremu, usprawni pozyskiwanie soku z jagód aronii i ograniczy szkodliwość oparów powstających przy paleniu świec. Badania, w ramach 5. edycji InnovaBio Pomorze, są realizowane przy współpracy studentów, naukowców i przedsiębiorców z sektora life science.
Celem programu InnovaBio Pomorze jest realizacja badań rozwojowych dla firm związanych z life science, czyli interdyscyplinarną branżą zajmującą się organizmami żywymi. W skład każdej grupy badawczej wchodzi jeden uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz czterech studentów.
W tym roku uczestnicy pracują nad czterema projektami zleconymi przez Izabelę Ryską, laureatkę zeszłorocznej edycji Gdyńskiego Biznesplanu, firmę Vianat, Margab oraz Uniwersytet Gdański.
– Po dwóch tygodniach szkoleń, warsztatów, wnikliwej analizy literatury oraz informacji zawartych w patentach, uczestnicy sporządzili plany badań i kosztorysy. Swoje pomysły przedyskutowali z przedsiębiorcami. W tym tygodniu rozpoczęły się pierwsze prace eksperymentalne w Bio Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego – mówi Jolanta Grzenkowicz-Wydra, kierownik Bio Laboratorium PPNT w Gdyni.
Projekt Izabelii Ryskiej: opracowanie receptury kremu do twarzy na bazie maseł i olejów roślinnych, zawierającego ekstrakt z bursztynu.
Przy projekcie zespół badawczy pracuje nad stworzeniem receptury kremu do twarzy dla osób o cerze suchej, wrażliwej i dojrzałej. Receptura jest inspirowana Morzem Bałtyckim, dlatego będzie zawierała ekstrakt z bursztynu znany ze swoich cennych właściwości.
W projekcie bierze także udział Igor Kaczmarczyk, czyli zwycięzca tegorocznej odsłony Gdyńskiego Biznesplanu.
– Igor Kaczmarczyk dostarcza mi ekstrakt z bursztynu. Darzę go ogromnym zaufaniem i podziwiam jego wiedzę i zaangażowanie w prace nad bursztynem. Nasze drogi połączył Konkurs Gdyński Biznesplan. Jestem bardzo wdzięczna, że dzięki konkursowi mogłam poznać Igora i spełnić swoje marzenia o kolekcji bursztynowej – mówi Izabela Ryska.
Krem, po licznych testach i badaniach zostanie wprowadzony na rynek. W późniejszym czasie planowane są kolejne wersje kremu, m.in. dla skóry naczyniowej oraz trądzikowej.
Projekt firmy Vianat: badanie i porównanie polifenoli w sokach i napojach owocowych i owocowo-warzywnych pozyskanych nowatorską metodą w odniesieniu do win.
Aronia jest jednym z najcenniejszych w związki aktywne owoców na świecie. Ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie: m.in hamuje procesy oksydacyjne, działa przeciwzapalnie, przeciwmiażdzycowo oraz przeciwcukrzycowo. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego owocu, firma Vianat opracowała innowacyjną technologię wyciskania soku z aronii (razem ze skórką, która zawiera trzy razy więcej związków fenolowych). Uczestnicy projektu mają wykonać badania składu ilościowego i jakościowego związków polifenolowych w próbkach soku pozyskiwanych nową technologią. Następnie będą porównywać otrzymane wyniki z wynikami analiz uzyskanymi dla win, które są wskazywane jako źródło związków polifenolowych w diecie śródziemnomorskiej.
Projekt firmy Margab: opracowanie innowacyjnej, bezpiecznej dla środowiska i zdrowia apretury do knotów świecowych.
Świece pozwalają się zrelaksować, stworzyć romantyczną atmosferę czy łagodnie oświetlić pomieszczenie. Jednak opary z wosku parafinowego mogą być toksyczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, zespół IBP będzie poszukiwać rozwiązania, które pozwoli maksymalnie ograniczyć szkodliwość oparów powstałych w wyniku palenia świec, poprzez zastosowanie knotów poddanych apreturze wspomagającej wypalanie substancji szkodliwych.
Projekt Uniwersytetu Gdańskiego: analiza sideroforów produkowanych przez szczep bakterii z ryzosfery za pomocą techniki ogniskowania izoelektrycznego.
Siderofory produkowane przez bakterie, promujące wzrost roślin, mają zdolność wiązania żelaza, dzięki czemu w kontakcie z bakteriami odbierają go, hamując tym samym rozwój bakterii patogennych (dla których żelazo jest również niezbędne do życia). Jednocześnie pozyskane żelazo wykorzystują do własnego wzrostu oraz wzrostu kolonizowanych roślin. Projekt polega na poszukiwaniu nowych cząsteczek (sideroforów) o właściwościach antybakteryjnych, które w przyszłości będzie można zastosować m.in. w środkach ochrony roślin.
Program oparty jest na wzorcach sprawdzonych na Uniwersytecie Salt Lake City w USA. W poprzednich edycjach udział wzięło 89 osób, które zrealizowały 17 projektów badawczych.
InnovaBio Pomorze powstaje przy współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz Międzyuczelnianego Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.