Autyzm. 400 000 – gdański Neptun na niebiesko
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W geście solidarności co roku na niebiesko podświetlone są najbardziej znane obiekty na świecie. Gdańsk po raz kolejny dołącza do akcji, podświetlając Fontannę Neptuna.
Celem ustanowionych przez ONZ w 2007 roku obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz podkreślanie, jak ważne jest wyrównywanie szans i wspieranie potencjału osób ze spektrum. Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, który 2 kwietnia rozświetla najpopularniejsze obiekty na świecie – m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czy operę w Sydney. Fontanna Neptuna dołączy do nich już kolejny raz.
„Polska na niebiesko” to największa w Polsce kampania społeczna, mająca na celu podnoszenie świadomości na temat autyzmu. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja JiM, która od 17 lat walczy o poprawę sytuacji dzieci z autyzmem w całej Polsce.
Tegoroczne obchody pod hasłem „Autyzm. 400 000” mają uświadamiać, że każdy może znać osobę z autyzmem lub być sąsiadem rodziny, w której jest taka osoba.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Żyją z nim jednak przecież także rodzice, rodzeństwo, krewni, opiekunowie. Liczba osób, których dotyczy autyzm jest więc znacznie większa i może wynosić nawet 3 mln.
Osoby z autyzmem na każdym etapie życia powinny mieć zapewnione odpowiednie wsparcie – nie tylko to profesjonalne, związane z opieką lekarską, ale także to społeczne. Powszechna świadomość specyfiki zaburzeń ze spektrum autyzmu jest niezwykle ważna. Dotknięte nimi osoby są wyjątkowe i wrażliwe, często o wielu talentach. Potrzebują naszej życzliwości i otwartości. Musimy nauczyć się ich słuchać i rozumieć, zamiast oceniać – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska. – Dołączając do akcji „Polska na niebiesko” chcemy podkreślić solidarność Gdańska z osobami z autyzmem.
Źródło: UM Gdańsk