mobile

Autobus wodorowy wyjedzie na ul. Gdańska

Już 2 kwietnia na ulice Gdańska wyjedzie autobus wodorowy. Hasło, jakie będzie mu towarzyszyć to: "Wkrótce w gdańskich barwach! ". Docelowo na miejskich ulicach ma pojawić się 10 takich pojazdów. 

mat.pras.
Autobus wodorowy wyjedzie na ul. Gdańska

Jeszcze w tym roku do gdańskiej floty dołączy 10 nowoczesnych autobusów z napędem opartym na zielonym wodorze. Nowe autobusy to pojazdy w pełni zeroemisyjne i całkowicie produkowane w Polsce. Zasilane zielonym wodorem są najbardziej ekologicznymi autobusami dla mieszkańców miast i transportu miejskiego. Pojazdy zasilane będą wodorem otrzymywanym przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

- Kilka miesięcy temu informowaliśmy o podpisaniu umowy z Grupą Polsat, której przedmiotem jest dostarczenie do Gdańska 10 autobusów napędzanych wodorem – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wcześniej złożyłam przyrzeczenie, że w naszej flocie nie pojawią się więcej autobusy wysokoemisyjne, dieslowskie. W ostatnich latach rozbudowaliśmy naszą flotę o autobusy elektryczne, dzisiaj nadszedł moment, kiedy dołączają do niej autobusy napędzane wodorem. Pierwsze kursy już po Wielkanocy, we wtorek 2 kwietnia. Zachęcam pasażerów do korzystania z pierwszego z nich i dzielenia się swoimi opiniami. To początek wielkiej zmiany w gdańskiej komunikacji.

Finalna konfiguracja

Obecność autobusu testowego NesoBus na gdańskich liniach to nie tylko zapowiedź tego, co czeka nas już wkrótce. Celem tej obecności jest przede wszystkim finalne dostosowanie konfiguracji zamówionych 10 autobusów do specyficznych uwarunkowań gdańskiego układu komunikacji miejskiej oraz szkolenie kierowców do charakterystyki jazdy autobusami wodorowymi.

- Mamy do czynienia cały czas z nową technologią, która na pewno jest technologią przyszłości, ale wciąż wymaga sprawdzenia – mówił Piotr Borawski, zastępca ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Dlatego od 2 kwietnia przez najbliższe miesiące, aż do końca czerwca, autobus wodorowy będzie funkcjonował jak każdy nasz pojazd liniowy. Po to, by różnego rodzaju ustawienia i wyzwania, które stoją przed tą technologią móc wyeliminować na etapie przygotowania. Przez najbliższe tygodnie nasi kierowcy będą mogli bliżej się z nią zapoznać, czy sprawdzić, jak funkcjonuje na co dzień. Wszystkie ustawienia będziemy mogli dostosować do naszych linii, sprawdzić jaki osiągają przebieg na poszczególnych trasach. Po to, żebyśmy nie byli niczym zaskoczeni kiedy już dojadą do nas właściwe autobusy. Tak, abyśmy mogli je w łatwy sposób wdrożyć do ruchu. We wtorek, 2 kwietnia ten autobus będzie służył naszym pasażerom na linii 130.

Od wtorku, 2 kwietnia autobus wodorowy będzie można spotkać na różnych gdańskich liniach. Pierwszego dnia pojedzie na linii 130, tę linię obsłuży również w dniu wyborów samorządowych, 7 a następnie 12 kwietnia. Przez pierwsze dwa tygodnie autobus będzie obsługiwał poniższe linie:

 • 02.04 – linia 130
 • 03.04 – linia 113
 • 04.04 – linia 108
 • 05.04 – linia 295
 • 06.04 – linia 289
 • 07.04 – linia 130
 • 08.04 – linia 208
 • 09.04 – linia 168
 • 10.04 – linia 289
 • 11.04 – linia 175
 • 12.04 – linia 130
 • 13.03 – linia 184
 • 14.04 – linia 158

Stacja tankowania wodorem

Na terenie miejskim, przy ulicy Jabłoniowej, w okolicy trójmiejskiej obwodnicy, powstaje stacja tankowania wodorem. To pierwsza taka stacja w Gdańsku i Trójmieście. Już niedługo, nie tylko gdańskie autobusy będą tam tankowane, ale również samochody z napędem wodorowym, gdyż stacja będzie ogólnodostępna.  

- Dlaczego autobusy wynajmujemy zamiast kupić? Między innymi dlatego, by zyskać stację tankowania wodorem, którą wybudował przy ulicy Jabłoniowej inwestor, czyli Grupa Polsat. To jest specyficzna technologia. Gdańsk zyskuje więc stację tankowania wodoru oraz 10 autobusów napędzanych wodorem- mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Autobusów, które jedyne, co emitują, to para wodna. Do końca lata te 10 autobusów pojawi się na ulicach naszego miasta.

- Stacja, na której się znajdujemy jest super wydajna. W ramach technologii wodorowej użytkujemy samochód czy autobus, podobnie jak samochód spalinowy – mówił Maciej Stec, wiceprezes zarządu Grupy Polsat. - Tankowanie samochodu wodorowego trwa tylko około 4 minut i dzięki temu zyskujemy zasięg 650 km. Tankowanie autobusu trwa około 15 minut i mamy zasięg prawie 450 km, czyli autobus jest w ciągłym ruchu, można powiedzieć służy cały czas transportowi i pasażerom. Na tej stacji będziemy w stanie tankować 10 samochodów, albo 3 do 4 autobusów na godzinę.

 

fot.UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda