mobile

Autobus wodorowy na ulicach Gdyni - miasto testuje i promuje zeroemisyjny transport

Gdynia, jedno z najczystszych miast w Polsce, chce być liderem w zakresie transportu zeroemisyjnego. W ramach tego celu, 4 i 5 września na gdyńskich ulicach pojawi się autobus wodorowy firmy Caetano, który nie emituje żadnych zanieczyszczeń powietrza

Jakub Bielawski
Autobus wodorowy na ulicach Gdyni - miasto testuje i promuje zeroemisyjny transport

Kolejny krok w stronę bezemisyjnej komunikacji miejskiej

Autobus wodorowy to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie, które ma szansę stać się przyszłością transportu miejskiego. W porównaniu z autobusami elektrycznymi, autobusy wodorowe mają większy zasięg, krótszy czas tankowania i mniejszą masę. Ponadto, wodór może być produkowany z odnawialnych źródeł energii, co zmniejsza ślad węglowy.

Po elektrobusach czas na kolejny krok w rozwoju transportu przyjaznego środowisku w Gdyni – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Autobusy zasilane wodorem mają szansę stać się przyszłością transportu zbiorowego w polskich miastach. A my zawsze chętnie sięgamy po nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, a do takich z pewnością zaliczają się właśnie autobusy wodorowe. Przy każdych nowych technologiach warto poznać wnioski płynące z już zdobytych doświadczeń krajowych czy międzynarodowych. Jestem przekonana, że dyskusja w gronie samorządowców pozwoli na zebranie konkretnych i wartościowych rezultatów, które pomogą nam w sformułowaniu realnych do wyznaczenia celów dla rozwoju komunikacji wodorowej w naszym mieście – podkreśla.

Autobus na wodór wyjedzie na ulice miasta

Gdynia to miasto, które stawia na innowacje i nowoczesne technologie. W dniach 4 i 5 września mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć na ulicach Gdyni autobus wodorowy, który jest częścią europejskiego projektu JIVE. Autobus jest napędzany czystym wodorem, który dostarcza firma Messer. Projekt JIVE realizowany jest we współpracy z firmą Caetano, Nexus Consultants, Klastrem Technologii Wodorowych oraz Urzędem Miasta Gdyni i Clean Hydrogen Partnership.

Razem z innymi samorządami analizujemy możliwości finansowania i ewentualne warianty współpracy z biznesem, porównujemy parametry różnych rozwiązań technologicznych i ich efektywność, tym bardziej, że wszystko wskazuje, że niegenerujące zanieczyszczeń powietrza autobusy wodorowe to przyszłość transportu miejskiego – uważa Katarzyna Gruszecka- Spychała.

Gdynia chce podzielić się nowym doświadczeniem

Aby podzielić się doświadczeniami i wiedzą na temat autobusów wodorowych, gdyński samorząd zorganizował konferencję, na której spotkają się przedstawiciele innych miast zainteresowanych tym tematem. Konferencja odbędzie się 5 września w Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni. Na konferencji zaprezentowane zostaną wyniki projektu JIVE, w ramach którego autobus wodorowy przejechał po Europie ponad 1600 km. Uczestnicy konferencji będą mogli również zobaczyć i sprawdzić działanie autobusu wodorowego na żywo.

Udział w konferencji jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować online. To doskonała okazja dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o możliwościach i korzyściach płynących z wykorzystania wodoru jako paliwa dla transportu publicznego.

fot.2mgroup Komunikacja Biznesowa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda