mobile

Aplikacja pomaga w segregowaniu śmieci

-Podpowiada, do jakiego pojemnika wrzucić poszczególne odpady, przypomina o terminach odbiorów, pomaga w prawidłowej segregacji – do tych i wielu innych funkcjonalności mamy dostęp dzięki bezpłatnej aplikacji Czyste Miasto Gdańsk. Teraz korzystanie z tych udogodnień jest jeszcze prostsze, bo po aktualizacji uzyskujemy nowy wygląd i dużo bardziej intuicyjną obsługę - informuje gdański ratusz. 

mat.pras.
Aplikacja pomaga w segregowaniu śmieci

Nie wiesz, do którego pojemnika wrzucić niepotrzebny paragon, a może masz wątpliwości, gdzie powinna trafić stłuczona szklanka, albo nie wiesz, kiedy możesz liczyć na odbiór odpadów gabarytowych? W takich sytuacjach z pomocą przychodzi aplikacja Czyste Miasto Gdańsk, która jest nieocenionym wsparciem przy codziennym domowym gospodarowaniu odpadami. Przypomina o terminie odbioru danej frakcji odpadów oraz informuje o zmianie harmonogramu czy zbliżających się płatnościach.

- O ogromnych możliwościach programu przekonało się już prawie 50 tys. mieszkańców Gdańska. To jednak wciąż nie jest poziom, na którym chcemy poprzestać – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Dlatego aplikacja jest stale rozwijana, dodawane są nowe funkcjonalności, a po ostatniej aktualizacji, użytkownicy mogą cieszyć się z jej nowego wyglądu. Aplikacja jest bezpłatna, dostępna w kilku językach i łatwa w obsłudze. To wszystko, aby zachęcić do jej używania jeszcze większą liczbę mieszkańców naszego miasta.

Ogromne możliwości ukryte w czarno-żółtej ikonce

Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalną wyszukiwarkę odpadów, dzięki której mieszkaniec w dowolnym momencie jest w stanie sprawdzić, do którego pojemnika wrzucić dany odpad. Wyszukiwarka ma już odpowiedź na 2500 haseł.

Po wpisaniu naszego adresu będziemy na bieżąco informowani o terminach odbiorów różnych frakcji z naszych miejsc gromadzenia odpadów. Mamy też kalendarz przypominający o terminach objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych czy terminach płatności za gospodarowanie odpadami. Wśród funkcjonalności znajdziemy informacje o zmianach w gdańskim Systemie Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, szczegółowe informacje dot. korzystania z Sorterowni, czyli punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz wszelkie aktualności dot. gospodarowania odpadami komunalnymi w Gdańsku. Znajdziemy więc komunikaty o bieżących akcjach i tymczasowych zmianach harmonogramów związanych ze świętami i dniami wolnymi.

Nowa odsłona aplikacji

Niedawno aplikacja Czyste Miasto Gdańsk przeszła gruntowną przemianę. Po aktualizacji szata graficzna jest zgodna z identyfikacją wizualną, którą znamy ze wszystkich działań realizowanych w ramach marki Czyste Miasto Gdańsk. Użytkownicy mogą więc liczyć na charakterystyczną, żółto-czarną kolorystykę, bardzo przejrzysty interfejs i nowoczesny dizajn. Obsługa stała się prostsza i bardziej intuicyjna. Nie sprawi ona problemu nawet bardzo mało doświadczonym użytkownikom.  Otrzymaliśmy też nowe funkcjonalności i dostęp do kilku wersji językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

Kompendium użytecznej wiedzy

Aplikacja to źródło informacji o gospodarce odpadami, zasadach odpowiedzialnego postępowania z nimi i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów zamiast ich marnowania. Dzięki niej użytkownicy bez problemu mogą dowiedzieć się na czym polega idea less waste i jak stosować zasadę 6R.

- Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk otwiera przed użytkownikami drzwi do wiedzy na temat gospodarki obiegu zamkniętego i życia w zgodzie z zasadami less waste – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. To nie tylko źródło cennych informacji w zakresie świadomej konsumpcji i zrównoważonego stylu życia, ale także praktyczne narzędzie wspierające nasze codzienne wybory i starania na rzecz minimalizowania ilości wytwarzanych odpadów. Aplikacja w łatwy i przystępny sposób pokazuje, jak małe zmiany w codziennych nawykach mogą przynieść ogromne korzyści dla naszej planety.

Pod ikonką „dobre praktyki” kryje się mnóstwo przydatnych porad, ułatwiających życie w zgodzie z gospodarką obiegu zamkniętego. Mamy też dostęp do zakładki poświęconej ciekawym inicjatywom społecznym wpisującym się w ten trend oraz zestaw porad, dzięki którym dowiemy się jak dać drugie życie przedmiotom, które wydają się już bezużyteczne. Z kolei zakładka "oddaj/wymień" umożliwia dodawanie ogłoszeń, ułatwiając pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów. Nie zabrakło też interaktywnej mapy prezentującej lokalne punkty napraw. 

 

fot. UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda