Andrzej Wajda został Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska.
Andrzej Wajda, reżyser, który w Gdańsku nakręcił dwa filmy, „Człowiek z żelaza” oraz „Wałęsa człowiek z nadziei” w sobotę, 12 marca w Dworze Artusa otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Uroczystość miała charakter zamknięty, w związku, z czym nie pojawili się na niej radni PISu w ten sposób wyrazili swoje oburzenie, że nie mogli w tej uroczystości uczestniczyć mieszkańcy Gdańska.
W trakcie uroczystości obecny był Robert Wiąckiewcz, odtwórca roli Lecha Wałęsy w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. To on w trakcie uroczystości odczytał laudację na cześć reżysera.
Rzucając hasła Wajda i Gdańsk na myśl od razu przychodzą wspomniane dwa filmy, jednak nie tylko, jako reżyser filmowy Wajda jest związany z Gdańskiem. To właśnie w gdańskim teatrze Wybrzeże, miał swój reżyserski debiut, a był to spektakl „Kapelusz pełen deszczu”. Ponadto wspierał powstanie w Gdańsku Teatru Szekspirowskiego. W 1980 r. odwiedzał Stocznię w Gdańsku, aby wesprzeć osoby tam strajkujące.
Za to wszystko i jeszcze więcej władze Gdańska, choć nie jednogłośnie, nadały Wajdzie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Na uroczystej sesji reżyser otrzymał rzeźbione krzesło, dyplom, a także możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej.
Wajda jest 28. osobą, której nadano ten zaszczytny tytuł, w tym gronie są również: Lech Wałęsa, Gunter Grass, Jan Nowak Jeziorański czy ks. Henryk Jankowski.
Europejskim Centrum Solidarności do poniedziałku zaprasza na przegląd twórczości Andrzeja Wajdy. To m.in. wystawy, projekcje jego filmów, a także spotkania z reżyserem.