Amerykański dramatopisarz napisał o Gdańsku. Spektakl „Zaklęte w Jantarze”
Spektakl w reżyseri Carlosa Mortona jest komedią muzyczną opowiadającą o historii Gdańska. Rezyser inspirował się „Blaszanym bębenkiem” Güntera Grassa.
Autor podjął się tego tematu wraz z kalifornijskim specjalistą od Szekspira, reżyserem Irwinem Appelem, na zaproszenie International Border Studies Center (Międzynarodowe Centrum Studiów nad Granicami) na Uniwersytecie Gdańskim.
„Zaklęte w Jantarze. Komedyja o Gdańsku jako pograniczu” to komedia muzyczna , w której autor w serii szybkich scen, przeplatanych licznymi piosenkami, przedstawia wybrane epizody z historii Gdańska i regionu od 1659 roku aż do współczesności.
Narratorem w „Zaklętym Jantarze” jest Szkiełko, grassowski chłopiec z bębenkiem u pasa, którego matką jest Kaszubka a ojców jest dwóch: Polak i Niemiec. Bohater jest z jednej strony rodzajem przezroczystego przekaźnika i ponadczasowym głosem narracji, a z drugiej świadkiem lub uczestnikiem wydarzeń. Jego komentarze uczłowieczają mity, nadają im rys codzienności, a czasem śmieją się z nich.
W komedii muzycznej „Zaklęte w Jantarze” występują studenci II roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Spektakl „Zaklęte w Jantarze” (przekład: Julia Skuza) zostanie pokazany dwukrotnie - we wtorek, 11 października, o godzinie 13:00 (spektakl zamknięty - dla szkół średnich), oraz w piątek, 14 października, o godzinie 12:00. Występują aktorzy z gdyńskiej szkoły PPSWA im. Baduszkowej. Autor sztuki, Carlos Morton, będzie obecny podczas obu pokazów i odpowie na wszystkie pytania w dyskusji po spektaklu. Zapowiedział także dalszą pracę nad dramatem i dopisanie kolejnych scen.
Wstęp bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja: grzegorz.welizarowicz@ug.edu.pl.
fot. Grzegorz Welizarowicz
f