Aktywne lato w mieście
Wakacje w Gdyni to nie tylko „plażing”, rybka w knajpce i wydarzenia kulturalne. Tu można spędzić lato bardzo aktywnie – na wodzie, w siodle, czy w terenie. Z bogatej outdoorowej oferty mogą skorzystać zarówno turyści, jak i gdynianie.
Po wodzie leniwie lub z przytupem
Bycie miastem „z morza i marzeń” zobowiązuje. W takim miejscu, jak Gdynia po prostu nie wypada nie skorzystać z możliwości zobaczenia jego uroków z wody. A można to zrobić na wiele różnych sposobów – leniwie sunąć SUP-em lub kajakiem, albo poczuć wiatr we włosach i słoną wodę na twarzy, pędząc jachtem żaglowym, motorowym, skuterem albo RIB-em.
Jak powolutku, to najlepiej w Orłowie. Stowarzyszenie Orłowo przy plaży prowadzi wypożyczalnię sprzętu wodnego w miejscu, gdzie tradycyjnie w morze wypływali tylko rybacy, bo choć w Orłowie jest molo i rybacka przystań, to brak tu mariny. Jednak orłowscy pasjonaci udowadniają, że dla chcącego nic trudnego i przekonują, że klif najlepiej podziwiać wiosłując na SUP-ie lub w kajaku, a pod molo lepiej przepłynąć niż po nim spacerować. A że to jedyna w mieście wypożyczalnia kajaków morskich i napędzanych pagajem desek, warto dopłynąć do Śródmieścia, by z tej perspektywy leniwie spojrzeć na miasto. W ofercie wypożyczalni znajdują się też deski bodyboard, pontony dla dzieci, żaglówka Tribord 5S oraz pianki, gdyby komuś przyszło do głowy pływać w chłodny dzień.
Przepływka SUP-ami w Orłowie. Fot. Stowarzyszenie Orłowo przy plaży
Jeśli zaś chcemy poczuć na wodzie prędkość i przypływ adrenaliny, to należy udać się do gdyńskiej mariny czyli nad basen żeglarski im. M. Zaruskiego. Tu można przebierać pośród licznych klubów żeglarskich i firm prowadzących wynajem większego sprzętu wodniackiego.
Kluby żeglarskie z najdłuższymi tradycjami znajdują się na początku nabrzeża Beniowskiego. Pierwszy, zlokalizowany za pomnikiem Leonida Teligi, jest Jacht Klub Morski „Gryf”, założony w 1928 roku. Niech nas nie zmyli informacja na jego stronie internetowej, że łódź mogą wynająć tu tylko klubowicze. Strona zostanie bowiem wkrótce uaktualniona, a z oferty Klubu może skorzystać każdy. Klub dysponuje jachtami żaglowymi oraz motorowymi – szkoleniowymi, regatowymi, turystycznymi i regatowo-turystycznymi.
Kolejny w szeregu, obok następnego pomnika morskiej legendy – Mariusza Zaruskiego, jest Yacht Klub Polski Gdynia, którego historia sięga roku 1924. Tu zachodzący „z ulicy” amator morskiej przygody jachtu nie wypożyczy, ale instytucja prowadzi Akademię Żeglowania, w której można nauczyć się żeglarskiego rzemiosła lub doszlifować swoje umiejętności. W ofercie znajdziemy kursy na żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego; jednodniowe, weekendowe i kilkudniowe rejsy stażowe i rekreacyjne, a także półkolonie i obozy żeglarskie dla dzieci od 7 do 12 lat, połączone z zajęciami z tenisa.
Dzieciaki żeglarskiego fachu mogą nauczyć się podczas wakacji również w Miejskim Klubie Żeglarskim „Arka”, położonym po sąsiedzku przy nabrzeżu, nomen omen, Młodych Żeglarzy. Tu młodzi adepci jachtingu przeżyją pierwszą wodniacką przygodę na łódkach typu Optimist i Open Skiff a także SUP-ach podczas żeglarskich półkolonii oraz „wakacji pod żaglami” – kilkudniowych rejsach i obozach żeglarskich.
Spacerując wokół gdyńskiej mariny trafimy na wiele innych miejsc, gdzie można poznać tajniki żeglarstwa i motorowodniactwa oraz wypożyczyć różne jednostki pływające, takich jak np.:
- Gdyńska Akademia Żeglarstwa - półkolonie i obozy żeglarskie;
- Yacht Klub Stal - szkółka żeglarska dla dzieci, czarter jachtów;
- Klub Żeglarski OPTI CWM Gdynia – wakacyjne kursy i obozy żeglarskie dla dzieci;
- Szkoła Żeglarstwa Junga - szkolenia, kursy, rejsy, czarter jachtów;
- Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica - szkolenia, czarter jachtów;
- RIBY.PL - wynajem motorówek RIB, rejsy;
- Easy Boat – Centrum Sportów Motorowodnych - kursy motorowodniackie, wynajem łodzi motorowych;
- Sun Sail - wynajem łodzi i jachtów motorowych;
- ATSEA - czarter jachtów żaglowych i motorowych, rejsy ze skipperem.
Jeszcze większą ofertę firm oferujących wodną przygodę znajdziemy w zakładce poświęconej wodnej aktywności na stronie gdynia.pl.
Na siodełku i w siodle
Wszechobecne w Gdyni lasy, które zajmują blisko połowę powierzchni miasta, rozciągające się na wzgórzach morenowych oraz ciągnąca się wzdłuż miasta plaża sprzyjają różnej aktywności – spacerom, bieganiu, nordic walking, jeździe na górskich rowerach oraz w siodle.
Turyści, którzy przyjadą do Gdyni na urlop bez własnych rowerów oraz mieszkańcy, którzy jeszcze nie kupili własnego pojazdu, mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów. W ofercie wypożyczalni Sportland znajdują się zarówno rowery miejskie, jak również trekkingowe i górskie. Natomiast w Te Rowery oprócz uniwersalnych rowerów można wypożyczyć przyczepki i foteliki rowerowe dla dzieci.
Tak wyposażeni amatorzy dwóch kółek mogą udać się na przejażdżkę po ścieżkach miejskich i leśnych oraz wybrać spośród różnych trasy, takich jak np. pętla zachodniej Gdyni – jedna z najdłuższych w mieście, ponad piętnastokilometrowa trasa, obiegająca wokół Dąbrowę i przebiegająca przez najwyższe wzniesienie Trójmiasta - górę Donas o wysokości 205,7 m n.p.m. Opis najciekawszych tras oraz folder „Gdynia na dwóch kółkach” znajdziemy w artykule na stronie gdynia.pl. Jeszcze więcej praktycznych informacji dla rowerzystów można przeczytać w artykule Rowerowa Gdynia oraz na stronie stowarzyszenia Rowerowa Gdynia.
Ale piękno gdyńskiej natury można podziwiać nie tylko z siodełka rowerowego, ale i z siodła na koniu. W Kolibkach znajduje się Stajnia Mustang, której pracownicy zabiorą na przejażdżkę dzieci, młodzież i dorosłych po hali, w terenie i po plaży. W Wielkim Kacku z kolei znajdziemy Stajnię Nara, w której prowadzone są m.in. zajęcia z nauki jazdy dla dzieci oraz półkolonie letnie, a dla bardziej doświadczonych jeźdźców – rajdy konne i wycieczki przez lasy na plażę. Kolejnymi stajniami w Gdyni są Stajnia Wiczlino Niemotowo, Stajnia Zielony Koń w Bernadowie oraz Ośrodek konny Adventure Park Gdynia, który ma w ofercie „wakacje z końmi” dla dzieci, ale też relaksację z koniem i konną medytację.
Przygodowo
Jak do Gdyni po terenową przygodę, to koniecznie do Kolibki Adventure Park Gdynia - największego parku przygody w Polsce, niesamowitego miejsca pośród lasów, wzgórz, wąwozów, stworzonego na terenie o powierzchni 13 hektarów przez pasjonatów mocnych wrażeń, kochających wypoczynek i sporty na świeżym powietrzu dla wszystkich aktywnych ludzi.
Tu można pojeździć po bezdrożach samochodami terenowymi i quadami, wspinać się na ściance, balansować na trzech różnych parkach linowych, zjeżdżać na tyrolce, strzelać z paintballa, wiatrówki lub łuku. Dla dzieci i młodzieży Park organizuje „wakacje pełne przygód” dla dwóch grup wiekowych: 8-14 lat i 13-17 lat, „wakacje z końmi” oraz „wakacje z Gorillas OCR”.
Półkolonie w Kolibki Adventure Park. Fot. Kolibki Adventure Park
Ale po łyk adrenaliny można też wybrać się do parku linowego „Góra Harców”, gdzie znajdują się cztery trasy o różnym stopniu trudności z widokiem na morze, gdyż park znajduje się tuż przy bulwarze Nadmorskim. To jeden z trzech parków linowych w rejonie, prowadzonych przez gdyńską Akademię Przygody. Akademia oprócz parków linowych prowadzi trzy bazy oraz organizuje liczne zajęcia.
A jeśli dla kogoś strzelanie z paintballa lub wiatrówki w Kolibki Adventure Park to za mało, można wybrać się do jednej z trzech profesjonalnych strzelnic i zmierzyć się z prawdziwą bronią palną.
Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: konno po plaży (fot. Stajnia Zielony Koń), rowerami po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym (fot. Gdynia Sport), park linowy w Kolibki Adventure Park (fot. Kolibki Adventure Park), jacht w gdyńskiej marinie (fot. Cezary Spigarski / Jacht Klub Morski Gryf)