Akcja „Segreguję - szanuję”. Już ponad 120 zgłoszeń do castingu!
Zakład Utylizacyjny chce zmienić nawyki właściwej segregacji u źródła i ich produkcji, czyli w domach mieszkańców Gdańska. Jak? Przygotowano eksperyment socjologiczno-badawczy, do którego zaprasza pięć gospodarstw domowych. Kampania wystartowała 21 marca, a już jest ponad 120 zgłoszeń!
Akcja „Podejmij wyzwanie. Szanuję – segreguję” to rodzaj projektu socjologiczno-edukacyjnego. Chodzi o to, aby wyedukować grupę osób z pięć gospodarstw domowych, że można lepiej segregować odpady w domach, żyć bardziej eko i mieć wpływ na tzw. pozostawiony ślad ekologiczny. Ogłoszono casting dla mieszkańców Gdańska.
Kuchnia „zerowaste” i świadomy wybór
Wybrana w castingu grupa osób zostanie wyposażona w niezbędne „narzędzia”. Będą to na przykład specjalne kosze na odpady (dopasowane do każdych domowych warunków), torby, słomki, kubki wielokrotnego użytku, siatki na warzywa, pojemniki na zakupy w mięsnym, a nawet zgniatarka do plastików i wiele innych.
Dodatkowo przejdą specjalną ścieżkę edukacyjną. W trakcie trwania projektu każda z rodzin będzie miała okazję zgłębić swoją wiedzę dotyczącą właściwego postępowania z odpadami poprzez udział w warsztatach.
Nauczą się zwracać uwagę na to, co nadaje się do recyklingu, jak właściwie segregować odpady, jak nie marnować żywności, co to jest kuchnia „zerowaste” czy świadomego doboru i unikania nadmiernej ilości plastikowych opakowań.
- Zrozumienie zasad funkcjonowania gospodarki obiegu zamkniętego to pierwszy krok ku nowemu spojrzeniu na to, co i jak wyrzucamy codziennie do koszy na śmieci – przekonuje Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.
Już ponad 120 chętnych!
Chętni już mogą aplikować do udziału w akcji na specjalnym formularzu, który znajduje się na stronie poświęconej kampanii www.szanujesegreguje.pl. Dla rodzin, które wezmą udział w projekcie przewidziano nagrody. Oprócz całego przekazanego sprzętu rodziny otrzymają również voucher na weekend w hotelu w dowolnie wybranym przez siebie terminie.
Organizator kampanii, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, nie spodziewał się jednak takiego odzewu. Minęło zaledwie kilka dni od startu projektu "Szanuję-segreguję", a już ponad 120 gospodarstw domowych (stan na środę, 27 marca, godz. 10.00) jest gotowych wziąć udział w gdańskim eksperymencie. Mieszkańcy Gdańska chcą podjąć wyzwanie i sprawdzić czy jest możliwa zmiana ich nawyków w zakresie segregacji odpadów i szeroko rozumianej ekologii.
- Biorąc pod uwagę wyniki badań przeprowadzonych wśród gdańszczan i deklarowaną przez nich chęci poszerzenia eko wiedzy spodziewaliśmy się dużego zainteresowania naszym projektem. Jednak jego skala pozytywnie nas zaskoczyła! - mówi Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.
Zgłoszenia do udziału w akcji będą przyjmowane do 4 kwietnia, a kolejnym etapem będą rozmowy z wybranymi rodzinami. Wyniki castingu poznamy 7 kwietnia br.
Przedstawicielom wybranych do projektu gospodarstw domowych zostaną przekazane narzędzia niezbędne do pomiaru ilości odpadów przez nich produkowanych. Po analizie materiału uczestnicy wezmą udział w warsztatach i spotkaniach edukacyjnych, dzięki którym będą mogli wdrożyć nowe zasady do codziennego życia.
Wiedzieć to za mało
Socjologiczny eksperyment „Szanuję-segreguję” przeprowadzony zostanie na terenie Miasta Gdańsk i potrwa od marca do czerwca.
Projekt poprzedzono badaniami socjologicznymi przeprowadzonymi wśród mieszkańców Gdańska przez Pomorski Instytut Naukowy na grupie 700osób. Wynika z nich, że sporo wiemy na temat segregacji odpadów, co niestety nie przekłada się na praktykę.
- Świadomość deklaratywna dotycząca zasad segregacji odpadów wśród mieszkańców Gdańska jest bardzo wysoka, bo sięga prawie 80 procent. Niestety nasze badania przeprowadzane na miejscu w Zakładzie Utylizacyjnym dowodzą, że wiedza ta nie przekłada się na praktykę – dodaje Iwona Bolt, rzecznik ZUT w Gdańsku.
Partnerami akcji Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku są Gdańskie Usługi Komunalne, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna SUPERSORTER, Gdańsk bez plastiku, Bank Żywności w Trójmieście i ELCEN.