Aborcja – Prawem Kobiety?
Prawodawca podejmując decyzję, powinien brać pod uwagę m.in. zgodność z Konstytucją RP, opinię ekspertów oraz skutki społeczne regulacji. Powinien wziąć również pod uwagę, jak do poszczególnych przepisów odnoszą się organizacje międzynarodowe.
Komitet Praw Człowieka ONZ w raporcie z 9 czerwca 2016 r. zalecił Irlandii, gdzie dopuszcza się aborcję jedynie w przypadku zagrożenia życia matki, zmianę restrykcyjnych regulacji tak aby zapewnić ich zgodność z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 r. K w e s t i ę m o ż l i w o ś c i przerwania ciąży reguluje obecnie w Polsce ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W artykule 4 a.1. ww. ustawy znajdujemy katalog zamknięty, który sprowadza się do trzech przypadków kiedy, dokonanie aborcji nie jest w naszym kraju penalizowane: (i) ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, (ii) badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, i na koniec (iii) zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Wokół wyżej wzmiankowanej regulacji narosło wiele kontrowersji, w różnych badaniach opinii publicznej zauważamy ostre podziały społeczne na tym tle.
Przyznać należy również, że w Polsce zastosowano jedne z najbardziej restrykcyjnych rozwiązań w Europie, jeżeli chodzi o możliwość dokonania terminacji ciąży. Niejednokrotnie podejmowano próby zmiany tzw. kompromisu aborcyjnego. Obecnie mamy do czynienia z dwoma projektami ustaw, pod którymi zbierane są podpisy na podstawie ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli z 24 czerwca 1999r. Projekt, mający na celu zaostrzenie obecnie obowiązującej ustawy w formie nowelizacji, wspierany m.in. przez Fundację Proprawo do życia oraz Ordo Iuris, zakłada przede wszystkim uchylenie wspomnianego już art. 4 a w całości oraz wprowadzenie do Kodeksu Karnego wyłączenia odpowiedzialności karnej dla lekarza „jeżeli śmierć dziecka poczętego jest następstwem działań leczniczych, koniecznych dla uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia matki dziecka poczętego”. Natomiast projekt komitetu „Ratujmy Kobiety” zatytułowany – ustawa o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie ma na celu liberalizacje obecnie obowiązujących przepisów, przewiduje przede wszystkim prawo kobiety do przerwania ciąży do końca 12 tygodnia jej trwania, rzetelną edukację seksualną w szkołach oraz refundację antykoncepcji. Omawiany projekt ustawy wspierany jest m.in. przez środowiska kobiece, Kongres Kobiet, Inicjatywę Polska i Zielonych. Aby mogło odbyć się pierwsze czytanie w Sejmie projekt musi uzyskać 100.000 ważnych podpisów obywateli polskich, którzy ukończyli 18 rok życia.
Michał Więckiewicz
Prawnik – Fundacji Stop Przedawnieniu dla pedofilów Autor ustawy wydłużającej okres przedawnienia dla ofiar pedofilów do 30 roku życia.