50 imprez na 50-lecie
Gdański Archipelag Kultury w ramach obchodów 50-lecia planuje zorganizować 50 imprez. Każdy uczestnik wydarzenia z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Gdański Archipelag Kultury istnieje już 50 lat i z tej okazji zamierza przygotować 50 jubileuszowych imprez. Placówki Archipelagu adresują swoje propozycje kulturalne do dzieci, młodzieży oraz seniorów.
Obecnie na terenie Gdańska istnieje dziesięć ośrodków kulturalnych, a wszystko zaczęło się od Domu Kultury Orunia w latach 50. zeszłego stulecia. Na początku Archipelag funkcjonował pod nazwą Miejski Dom Kultury. Od 1967 przez 40 lat roku wspierał oraz kreował artystyczne działania w Gdańsku. W 2007 roku MDK zostało przekształcone w Gdański Archipelag Kultury.
Zdaniem Dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury - Teresy Kuśmierskiej, kierownicy poszczególnych placówek GAK-u powinni poznawać potrzeby mieszkańców i dostosowywać do nich oferty zajęć w swoich placówkach kulturalnych.
Sieć ośrodków GAK zresza domy kultury realizujące projekty o zasięgu lokalnym i krajowym, a nawet międzynarodowym, takie jak: Noc Świętojańska, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA czy Festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę.
Obchody 50-lecia GAK rozpoczęły się od Walentynkowej Imprezy z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Gdańsk”, w czasie której uczestnicy mogli skorzystać z miejskiego lodowiska. Odbyło się wiele konkursów dla zakochanych oraz impreza pod hasłem „Kocham Trójmiasto”.
27 maja z atrakcyjnym programem ruszy kolejna placówka GAK - Teatr Leśny. Zapowiada się wiele ciekawych wydarzeń, np. Świętojańskie Bluesowanie, organizowane przez Wyspę Skarbów GAK, Popołudnie z teatrem, które przygotuje Plama GAK oraz Noce Jazzowe ze Stacji Orunia.
Kolejne wydarzenia realizowane w ramach projektu w sezonie letnim to: koncert w stylu lat 50., impreza 50 potencjałów i „Złote gody” – 50 lat razem organizowane przez Dom Sztuki.
9 czerwca odbędzie się Jubileuszowa Gala w Stacji Orunia. Zaprezentowane zostaną na niej spektakl teatralny w reżyserii Marka Branda oraz wystawa: „50 lat dla przyszłości - co z Was wyrosło”. Organizatorzy wydarzenia poszukiwali ludzi związanych z kulturą, którzy mogliby opowiedzieć, jaką role odgrywają w ich życiu domy kultury. Znalazło się wiele osób, których życie ukształtowały wizyty w placówkach GAK. Dzięki nim rozwinęli swoje pasje i zainteresowania.
Teresa Kuśmierska chce, by w mieście powstało jak najwięcej placówek Gdańskiego Archipelagu Kultury. W pracę zaangażowany jest Prezydent Paweł Adamowicz. Mieszkańcy dzielnic zgłaszają się do GAK z propozycjami - chcą, by również w miejscu ich zamieszkania powstawały nowe placówki kultury.
Aktualnie na terenie Gdańska działają w środowiskach lokalnych ośrodki GAK, takie jak: Winda GAK we Wrzeszczu, Scena Muzyczna GAK w Śródmieściu, Dom Sztuki GAK w Stogach, Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej, Plama GAK na Zaspie, Projektornia GAK w Brzeźnie, Gama GAK w Letnicy czy Stacja Orunia GAK w Oruni oraz Teatr GAK. Patronatem GAK objęto również Plac Zebrań Ludowych ze Sceną Muzyczną GAK oraz Teatr Leśny działający w ramach Windy GAK.
Informacje o imprezach w ramach 50-lecia GAK będą ogłaszane na bieżąco.