30 nowych automatów biletowych stanie w Gdańsku
Już w krótce w Gdańsku zwięszky się liczba automatów biletowych usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków komunikacji miejskiej.
Coraz więcej osób korzysta z automatów biletowych w Gdańsku. Wprowadzenie ich przed kilku laty do sieci dystrybucji sprzedaży biletów było strzałem w dziesiątkę. Świadczą o tym choćby statystyki: w 2014 r. w automatach biletowych w Gdańsku zakupiono 27,7% biletów, a w 2015 r. już 30,1% - mówi Jerzy Dobaczewski, Dyrektor ZTM w Gdańsku. - Wprowadzenie nowego kanału dystrybucji biletów wiązało się jednak również z pytaniami od wielu pasażerów, dotyczącymi lokalizacji tych urządzeń. Szybko okazało się, że 50 to za mało na miasto wielkości Gdańska i jest potrzeba postawienia nowych tego typu urządzeń – dodaje.
Po trwających kilka miesięcy rozmowach z różnymi firmami, zainteresowanymi sprzedażą w swoich urządzeniach biletów, w czwartek, 30.06.2016 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku podpisał z firmą Mennica Polska S.A. umowę dotyczącą postawienia w Gdańsku 30 nowych automatów biletowych. Umowę podpisano na takich samych zasadach, jak z firmą Avista. Chodzi m.in. o jak najlepszą dostępność urządzeń dla pasażerów. Oznacza to, że nowe automaty nie będą mogły stanąć w odległości mniejszej niż 100 metrów od już funkcjonujących urządzeń. W ten sposób Zarząd Transportu Miejskiego chce zabezpieczyć interesy pasażerów, którzy chcieli zwiększenia ich dostępności. Oznacza to, że automaty biletowe pojawią się tylko tam, gdzie jeszcze ich nie ma.
Mennica Polska S.A. to kolejny, po firmie Avista sp. z o.o. operator automatów biletowych na terenie Gdańska. Firma ta posiada 250-letnią tradycję produkcji i dystrybucji monet, od kilku lat zajmuje się również świadczeniem usług elektronicznych. Temu służy opracowany przez Mennicę Polską SA System Karty Miejskiej. Aktualnie firma może pochwalić się m.in. kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku transportu publicznego, obsługą 2 mln kart, posiada 2 tys. mobilnych automatów biletowych i 600 stacjonarnych oraz 3 tys. terminali w obsługowych punktach sprzedaży. Z jej usług korzystają pasażerowie m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy czy Warszawie.
Kiedy i gdzie pojawią się nowe urządzenia?
- Operator ma sześć miesięcy od momentu podpisania umowy na włączenie swoich urządzeń do naszego systemu dystrybucji biletów, zakładamy więc, że dodatkowe automaty biletowe pojawią się na przełomie 2016 i 2017 roku – mówi Jerzy Dobaczewski. – Urządzenia pojawią się w 30 uzgodnionych z nami lokalizacjach, przede wszystkim tam, gdzie ze względu na duże potoki pasażerskie jest potrzeba ustawienia tych urządzeń – podkreśla.