mobile

23. Międzynarodowy Sopot Film Festival i Koncert Muzyki Filmowej

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie, to tradycyjnie najlepsze ambitne kino z całego świata, międzynarodowe pasma konkursowe, pokazy przedpremierowe, spotkania i dyskusje z gośćmi. Seanse, wydarzenia specjalne i muzyczne odbędą się w tym roku w sopockim Multikinie, Teatrze Boto, Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, Goyki 3 Art Inkubatorze, w Klubie 3 Siostry oraz spółdzielni Dwie Zmiany. W ciągu 9 dni, od 3 do 11 czerwca, zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt filmów: fabuł, dokumentów, filmów krótkometrażowych, odbędzie się koncert muzyki filmowej, filmowe spacery szlakiem planów filmowych, śniadania z klasyką kina i spotkania z gośćmi

Informacja prasowa
23. Międzynarodowy Sopot Film Festival i Koncert Muzyki Filmowej

Festiwal Filmowy

Najważniejszymi sekcjami festiwalu są trzy międzynarodowe konkursy filmowe. Pierwszy z nich to konkurs pełnometrażowych filmów fabularnych „Nowe Wizje”, prezentujący kino artystyczne z całego świata, gdzie tematem przewodnim są nowe wizje współczesnego świata, filmy coming-of-age, artystyczne kino gatunkowe oraz dystopijne wizje przyszłości.

Drugi, to konkurs shortów - krótkich fabuł i animacji, najstarsza festiwalowa sekcja, do której zgłoszono w tym roku ponad 2,5 tys. krótkich produkcji z całego świata, a sito selekcji przejdzie kilkadziesiąt, które pokazane zostaną na Festiwalu.

Trzeci międzynarodowy konkurs to konkurs kina skandynawskiego, który jest nowością na sopockim festiwalu. Kina skandynawskiego w tym roku w Sopocie będzie jednak znacznie więcej, ponieważ sekcją tematyczną 23. Edycji SFF jest „Nordic Noir”, w którym nie zabraknie ekranizacji powieści kryminalnych najlepszych autorów tego gatunku. 

Na festiwalu nie zabraknie również spotkań z twórcami filmów. W tym roku po projekcjach spotkać się będzie można m.in. z Anną Jadowską, reżyserką uznanego i nagradzanego filmu „Kobieta na dachu”, z Sandrą Drzymalską, odtwórczynią jednej z głównych ról w nominowanym do Oskara filmie „IO” Jerzego Skolimowskiego, a także z twórcami filmu „Roving Woman” wyprodukowanego m.in. przez Wima Wenderska, gdzie główną rolę zagrała pochodząca z Sopotu aktorka Lena Góra. Spotkania poprowadzi uznany dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Sopocki festiwal to jak zawsze świetna okazja do nadgonienia filmowych zaległości sezonu – filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub w ogóle nie trafiły na duży ekran. W programie, w sekcjach „Spectrum” oraz „Spectrum Doc” pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto. 

Filmowe spacery, śniadania czy pokazy plenerowe

Sopocki festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany, wieczory z krótką animacją w Klubogalerii 3 Siostry, a także pokazy plenerowe w parku Art Inkubatora. .

Więcej informacji o festiwalu na stronie: 23. Sopot Film Festival

Koncert Muzyki Filmowej

W tym roku organizatorzy zapraszają na kolejną, 8 edycję Koncertu Muzyki Filmowej, który tym razem odbędzie się w nieco mniejszej, kameralnej formule, łącząc brzmienia muzyki symfonicznej i elektronicznej z filmów z lat 80. oraz współczesnych produkcji. Koncert odbędzie się 5 czerwca na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, a tematem przewodnim będą „Odległe Światy".

Na scenie zabrzmi muzyka z wyjątkowych filmów sci-fi z lat 80. w zupełnie nowych aranżacjach: „Obcy” Ridleya Scotta, „Diuna” Davida Lyncha z 1984 roku, „The Thing” Johna Carpentera, kultowy film anime „Akira” oraz współczesnych filmów i seriali czerpiących swoje inspiracje z tamtego okresu lub będące kontynuacją produkcji lat 80. jak m.in. „Blade Runner 2049” Dennisa Villeneuva. Pozostałe produkcje, z których zabrzmi muzyka to „Joker” Todda Phillipsa, kultowe „Mandy” z Nicolasem Cagem oraz serial „Dark”.

W związku z nadchodzącą premierą drugiej części Diuny, przypomnimy również dwa wcześniejsze filmy jej reżysera – Dennisa Villeneuva, czyli mroczny thriller „Sicario” oraz melancholijna opowieść sci-fi „Arrival” znana w Polsce pod tytułem „Nowy początek”.

Muzyka elektroniczna

W tym roku na koncercie dominować będzie muzyka elektroniczna w połączeniu z klasycznym brzmieniem skrzypiec i fortepianu, a głównymi bohaterami koncertu będą niezwykle utalentowani trójmiejscy muzycy: Stefan Wesołowski i Piotr Kaliński.

W sprzedaży będzie dostępna jedynie niewielka ilość biletów w związku z tym, że Scena Kameralna jest kilka razy mniejsza niż wcześniejsze przestrzenie festiwalowych koncertów, zatem zapraszamy do jak najszybszego kupna biletów.

Promocyjne bilety

W sprzedaży są dostępne dwie promocyjne pule biletów (po wpisaniu promocyjnego kodu)

I pula promocyjna – 65 zł

II pula promocyjna – 75 zł

Cena regularna – 85 zł

Bilety dostępne w sprzedaży online na stronie festiwalu oraz w punktach partnerskich sieci Interticket.pl

fot.mat.org.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda