Zwiedzaj Gdańsk alternatywnie
Odkryj nieznane zaułki gdańskich dzielnic, ich historię i fascynujące opowieści mieszkańców – Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Trwają letnie spacery po dzielnicach Gdańska: Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Miasto, Nowym Porcie, Oruni i Oliwie oraz z grupą społeczną Metropolitanka – po terenach Stoczni Gdańskiej. Zwiedzanie jest bezpłatne, obowiązują zapisy: kontakt@ikm.gda.pl.
Najdłużej, bo od 2011 roku, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają po Zaspie i Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, która liczy już 60 wielkoformatowych obrazów na ścianach szczytowych bloków.
O spacerach opowiada przewodnik, Marcin Szumny: - Najczęstsze pytania, które padają to: ile jest murali? Który z nich jest najstarszy? Gdzie dokładnie mieszkał Lech Wałęsa? Zwiedzając największą w Polsce galerię malarstwa monumentalnego zachęcam też mieszkańców i turystów do odszukania piątego pilota, odkodowania czarnych kropek, zwrócenia uwagi na to, jaką muzykę lubi czerwony smok, oraz sprawdzenia, czy inwazja ufoludków nadal trwa. Wędrując między blokami opowiadam nie tylko o muralach. Staram się zwrócić uwagę na wyjątkową historię mojej dzielnicy. Zaspa to nie jest zwykłym blokowiskiem. Warto się o tym przekonać!
Gdzie jeszcze możemy spacerować z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami? Na przykład po Oruni, o której opowiada m.in. Krzysztof Ostaszewski: - Zwykle oprowadzam po tzw. Oruńskim Rynku, który jest historycznym centrum Oruni. Później idziemy do Parku Oruńskiego. Jeżeli grupa jest w miarę sprawna i są dobre warunki atmosferyczne to podchodzimy pod zbiornik wodny Stara Orunia, skąd rozpościera się wspaniały widok na Gdańsk i Żuławy. Druga opcją jest przejście na drugą stronę torów kolejowych, gdzie omawiam dawny cmentarz oruński i docieramy aż pod Domek Grabarza i kończymy wycieczkę. Mówię o zabytkowych obiektach, niszczeniu wsi Orunia podczas konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych oraz niesamowitego, każdorazowego odbudowywania się po nich.
Najnowszą dzielnicą, którą odkrywamy podczas spacerów alternatywnych jest Oliwa. - W czasie wycieczki uczestnicy i uczestniczki zobaczą jak wygląda Raj, Niebo i Piekło, Uszy Dionizosa czy iluzja optyczna Drogi do Wieczności. Przed Pałacem Opatów będziemy podziwiać barokowy salon ogrodowy. Z parku przejdziemy na wzgórze Pachołek, gdzie na wytrwałych czeka nagroda w postaci pięknej panoramy Gdańska i Zatoki Gdańskiej - dodaje Katarzyna Tarnowska, Lokalna Przewodniczka po Oliwie.
Harmonogram spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek
ZASPA
Spacery po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 13.00. Start: pod Plamą GAK, ul. Pilotów 11.
BISKUPIA GÓRKA
Spacery po Biskupiej Górce odbywają się w poniedziałki i środy, start o godz. 17.30 spod Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Menonitów 2 oraz w soboty, start o godz. 12.00.
DOLNE MIASTO
Spacery po Dolnym Mieście odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, oraz niedziele o godz. 12.00. Start spod Stągwi Mlecznych przy ul. Motławskiej 14.
NOWY PORT
Spacery w Nowym Porcie odbywają się w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Start pod dawnym Morskim Domem Kultury przy ul. Marynarki Polskiej 15.
ORUNIA
Spacery po Oruni odbywają się we wtorki o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Miejsce startu: Kawiarnia Kuźnia przy ul. Gościnnej 10.
OLIWA
Spacery po Oliwie odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele o 12.00. Miejsce startu spacerów: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.
HARMONOGRAM SPACERÓW PO STOCZNI GDAŃSKIEJ
Spacery po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej odbywają się w środy i piątki o godz. 17.00 i niedziele o godz. 12.00. Miejsce startu spacerów: Brama Historyczna nr 2. Plac Solidarności 1.
Foto: Dariusz Bańka