Zostań opiekunem usamodzielnienia
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku serdecznie zachęca mieszkanki i mieszkańców do podjęcia roli opiekuna usamodzielnienia. Jest to propozycja skierowana do osób pełnoletnich, które są odpowiedzialne i zaangażowane społecznie. Głównym celem jest wsparcie młodych osób opuszczających rodzinę zastępczą lub placówkę opiekuńczo-wychowawczą w ich drodze do samodzielności
Osoba, która opuszcza rodzinę zastępczą lub placówkę opiekuńczą, potrzebuje wsparcia i przewodnictwa w procesie przejścia do dorosłego życia. Obecność życzliwej osoby, gotowej służyć radą w trudnych sytuacjach życiowych, motywować do działań oraz wskazywać najlepsze rozwiązania, jest kluczowa w tym okresie. Osoby zainteresowane pełnieniem roli opiekuna usamodzielnienia proszone są o kontakt z ekspertami Zespołu Usamodzielnień Wydziału Pieczy Zastępczej pod numerem telefonu: 58 342 31 72 (czynny w godzinach pracy Ośrodka). Specjaliści ci udzielą szczegółowych informacji dotyczących procedury powołania opiekuna, również osobiście - w siedzibie MOPR przy ul. K. Leczkowa 1 A, w pokoju nr 112. Dodatkowe informacje na temat oferty są dostępne na stronie internetowej Ośrodka.
Opiekunem usamodzielnienia może zostać osoba pełniąca rolę opiekuna rodziny zastępczej, kierująca domem dziecka lub koordynująca rodzinne formy pieczy zastępczej. Funkcję tę podejmują również pracownicy socjalni, wychowawcy, psychologowie z placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także nauczyciele. Ważne jest, aby osoba pełniąca rolę opiekuna usamodzielnienia była akceptowana i zaufana przez wychowanka pieczy zastępczej.
Opiekun usamodzielnienia wspiera młodego człowieka zwłaszcza w kwestiach formalności związanych z urzędami. Udziela opinii na temat wniosków o pomoc finansową na usamodzielnienie, pomaga w zagospodarowaniu czasu oraz kontynuacji nauki. Nawiązuje współpracę z lokalnym środowiskiem i szkołą, w której uczy się podopieczny. Ponadto, osoba pełniąca funkcję opiekuna usamodzielnienia udziela praktycznych rad życiowych, dzieli się doświadczeniem i mądrością życiową, przekazuje pozytywne wzorce i wartości. Stara się zmotywować wychowanka pieczy zastępczej do aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie i podejmowania działań, które pomogą mu odnaleźć swoje miejsce w dorosłym życiu.
fot.pixabay