mobile

Zmiany na Lotnisku w Gdańsku

Niebawem Port Lotniczy w Gdańsku będzie mógł się szczycić nowym dojazdem przed terminal T2. Projekt przedłużenia ulicy Słowackiego jest już gotowy i czeka na wykonawcę. Prace mają potrwać do końca tego roku.

TAGI
Zmiany na Lotnisku w Gdańsku

Na chwilę obecną dojazd do terminalu T2 w Gdańsku i wyjazd z lotniska odbywa się z jednej strony, od ulicy Spadochroniarzy. W związku z tym ruch samochodowy przebiega w dwóch kierunkach, a pojazdy zmuszone są do zawracania na niewielkiej pętli za terminalem. Brak możliwości wjazdu autokarów i autobusów miejskich przed terminal jest dodatkowym utrudnieniem, a wszystkie te czynniki składają się na standardy znaczne odbiegające od tych przyjętych na europejskich lotniskach - gdzie ruch przed wyjściem z terminali odbywa się w jednym kierunku. Jest to rozwiązanie zapewniające przepustowość dróg przed lotniskiem oraz ułatwiające przemieszczanie się pasażerów między portem lotniczym a centrum miasta.

Aby zbliżyć się do europejskich standardów i poprawić funkcjonalność lotniska, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańsk przygotowała projekt nowego dojazdu do portu lotniczego. Planowane jest wydłużenie o kilkaset metrów ulicy Słowackiego tak, by docelowo połączyć ją z lotniskiem. Zostanie ona ponadto przekształcona w jezdnię dwupasmową, jednokierunkową o szerokości 7 metrów. Powstaną pasy włączenia i wyłączenia oraz wjazdy na teren lotniska. Projekt zakłada także stworzenie chodników, ścieżki rowerowej, oświetlenia i sieci podziemnych (m.in. kanalizacji deszczowej, sieci c.o.) na budowanym odcinku.

Przedsięwzięcie będzie wykonywane na podstawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Kosztami robót miasto z lotniskiem podzieli się po połowie.

Do władz lotniska niebawem wpłynie także projekt zmian dróg wewnętrznych portu lotniczego, który zakłada m.in. wydłużenie parkingu Kiss&Fly przed terminalem oraz powstanie miejsc dla autobusów.

Magdalena Bieńkowska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda