Z Gdyni do Lwowa tropem modernizmu
Sesja warsztatowa o modernistycznych grobowcach na terenie Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie czy zajęcia terenowe w Gdyni dotyczące detali i charakterystycznych elementów architektury na przykładach pereł gdyńskiego modernizmu. To tylko niektóre punkty bogatego programu Letniej Szkoły Modernizmu, czyli projektu edukacyjnego Politechniki Gdańskiej, który w tym roku skupia się na architekturze Gdyni, Gdańsk i Lwowa. Zapisy na wydarzenie trwają do piątku, 31 maja.
Letnia Szkoła Modernizmu to duża dawka wiedzy o dominującym w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku stylu w architekturze, czyli modernizmie. W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się z problematyką badań, konserwacji i ochrony oraz popularyzacji architektury tego okresu na przykładach z Gdyni i Gdańska oraz Lwowa.
- Gdynia to miasto zbudowane na surowym korzeniu, praktycznie w całości w dwudziestoleciu międzywojennym. Lwów natomiast właśnie wtedy wzbogacił swoją doskonałą już architekturę końca XIX i początku XX wieku o perły z okresu modernizmu – mówi dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska z Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Letnia Szkoła Modernizmu skierowana jest do każdego zainteresowanego architekturą modernizmu, a w szczególności do architektów i konserwatorów, a także badaczy architektury, pracowników biur konserwatorskich i studentów kierunków związanych z architekturą czy ochroną dziedzictwa.
W bogatym, dziesięciodniowym programie wydarzenia znajdują się m.in. wykłady dotyczące specyfiki architektury użyteczności publicznej Gdyni i wielkoskalowej zabudowy kompleksu przemysłowego portu. Praktyczne warsztaty renowacji elementów wyposażenia architektonicznego obiektów modernistycznych i najciekawszy element Letniej Szkoły Modernizmu, czyli wizyty terenowe. Już pierwszego dnia uczestnicy poznają ochronę architektury w Gdyni od praktycznej strony, odwiedzając ikony gdyńskiego modernizmu. We Lwowie natomiast poznają najistotniejsze obiekty architektoniczne położone w zespołach zabudowy przedmieść: Krakowskiego, Halickiego i Łyczakowskiego.
- Program będzie realizowała kadra naukowo-badawcza Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej wraz z zaproszonymi specjalistami –dodaje. Anna Orchowska-Smolińska.
Letnia Szkoła Modernizmu odbędzie się w dniach 3-12.07.2019 r.
3-7.07. - Gdańsk i Gdynia,
8-12.07. -Lwów.
Koszt uczestnictwa w Letniej Szkole Modernizmu to 300 zł. Opłata dla studentów wynosi 100 zł. Koszty, zakwaterowania w Trójmieście i we Lwowie oraz przejazdu pomiędzy obiema lokalizacjami, uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Na zgłoszenia uczestnictwa w Letniej Szkole Modernizmu 2019, organizatorzy czekają do 31 maja br. Szczegóły dotyczące rekrutacji dostępne na stronie Politechniki Gdańskiej.
Dla osób zainteresowanych tematyką modernizmu Letnia Szkoła Modernizmu oferuje także wykłady otwarte, które będą odbywać się na terenie Politechniki Gdańskiej. Pytania można kierować na adres lsmodernizm.wa@pg.edu.pl