mobile

Z Gdańska polecą do Szanghaju

Poznaliśmy zwycięzców pierwszego ogólnopolskiego konkursu umiejętności branżowych SkillsPoland Gdańsk 2021. Podczas dwudniowego konkursu młodzi rzemieślnicy i fachowcy brali udział w 9 konkurencjach, a najlepsi z każdej z nich zdobyli możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie WorldSkills w Szanghaju. 

Informacja prasowa
TAGI
Z Gdańska polecą do Szanghaju

SkillsPoland Gdańsk 2021 to konkurs dla uczniów szkół branżowych, studentów i młodych pracowników. W trakcie dwóch dni uczestnicy zmagali się ze sobą w 9 konkurencjach: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo. Podczas konkursu wystąpiło ponad 70 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni).

Zadania dla zawodników składały się z kilku modułów, a nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwało prawie 50 sędziów z Polski i zagranicy. Poziom konkursu był bardzo wysoki, ze względu na skomplikowane zadania postawione przed uczestnikami. Na zwycięzców czekały liczne nagrody, ale przede wszystkim złoty medal i bilet do Szanghaju na konkurs, który odbędzie się między 12 a 17 października 2022 roku. 

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

  • Florystyka: Weronika Kwiatek, Zawadzkie (woj. opolskie),
  • Fryzjerstwo: Emilia Wilde, Katowice (woj. śląskie),
  • Frezowanie CNC: Tytus Sokołowski, Warszawa (woj. mazowieckie),
  • Instalacje elektryczne: Tomasz Chlipała, Szczawa (woj. małopolskie),
  • Instalacje sanitarne i grzewcze: Michał Jelinski, Luboń (woj. wielkopolskie),
  • Meblarstwo: Józef Pruszczyk, Krupia Wólka (woj. mazowieckie),
  • Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych: Marek Wiącek, Witkowo (woj. wielkopolskie),
  • Obsługa gości hotelowych: Dawid Miotk, Żukowo (woj. pomorskie),
  • Stolarstwo: Radosław Kropaczewski, Gniezno (woj. wielkopolskie).

Wydarzeniu towarzyszyły panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, instytucji publicznych, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy „try a skill” dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi  szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji. Łącznie podczas konkursu odbyły się 3 panele, 1 debata, pokazano 10 prezentacji, przeprowadzono dedykowane warsztaty dla ponad 100 nauczycieli z całej polski oraz kilkanaście wywiadów. Zwiedzający mogli zajrzeć do 9 stref konkursowych, 4 stref „try a skill” oraz odwiedzić 11 stoisk, a wszytko to na 12 tysiącach metrów kwadratowych w 3 halach na terenie AmberExpo.

Czym jest WorldSkills?

To największe na świecie zawody umiejętności branżowych, które skupia 85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

Fot. UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda