Z dzieckiem przez rozwód
Rozwód zmusza do budowania nowego życia od nowa, nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Wówczas przed rodzicami staje największe wyzwanie jak stworzenie nowej, stabilnej rzeczywistości. Jak postępować podczas rozstania kiedy są dzieci?
Dorośli ludzi pod woływem emocji postępują różnie, często później żałując swoich czynów. Dziecko w takich sytuacjach nie powie nic, spokojnie wysłucha, a potem weźmie wszystko do siebie. Rozwodzą się i rodzice i dzieci, ale to rodzice przechodzą przez rozprawę sądową i idą dalej, a dzieci z rozwodem rodziców zostają.
Część dzieci nie doświadcza okołorozwodowej atmosfery, potrafi uporać się z problemem rozstania dorosłych. Jednak co trzecie dziecko rozwodzących się rodziców ma poważne problemy z adaptacją do nowych warunków i często płaci wysoką cenę za decyzję, jaką podejmują dorośli i ich styl żegnania się.
O najmłodszych w okresie rozwodu przypomina kampania społeczna „Dziecko z rozwodem”. Jej celem jest edukacja rozwodzących się lub już rozwiedzionych rodziców na temat wpływu ich decyzji na teraźniejsze i przyszłe życie ich dzieci. Efektem tego ma być szukanie wspólnego porozumienia dla ich dobra. Ta kampania skierowana jest również do przedstawicieli służb publicznych, którzy na różnych etapach rozwoju kryzysów okołorozwodowych mają styczność z rodzinami. Chodzi o to, aby włączali się z zachęcanie rodziców do szukania oraz korzystania ze wsparcia dla dzieci.
Nie należy postrzegać tematu krzywdzenia dziecka w trakcie rozwodu jak sprawy prywatnej, Wszyscy są odpowiedzialni za to, jakie mamy społeczeństwo i jakie będzie za jakiś czas, jakie będą dzieci, które dorosną. To jest problem globalny, a jego rozwój zależy tylko i wyłącznie od nas samych, bo to naszym obowiązkiem jest zajęcie się tym tematem. Rodzice w trakcie rozwodu są zajęci swoimi emocjami, sprawami, wojną jaką prowadzą czy budową nowego życia i rzadko dostrzegają potrzeby własnego dziecka. To ono powinno być wówczas na pierwszym miejscu. Nie powinno być pomijane czy odrzucone, wręcz przeciwnie. Rodzice wówczas powinni skupić szczególną uwagę na swojej pociesze.
Kampania społeczna zachęca rozstających się rodziców do udziału w specjalnych warsztatach wyposażających w specjalną wiedzę na temat psychologicznych potrzeb dziecka, wpływu konfliktu na ich teraźniejsze i przyszłe życie oraz metod szukania porozumienia. Taka wiedza jest niezbędna rodzicom do budowania swoim dzieciom nowej oraz bezpiecznej rzeczywistości. Wielu rodziców w tym okresie popełnia wiele błędów, na przykład jak dziecko schodzi na drugi plan, a liczy się tylko kto wygra a kto przegra. Takim zachowaniem chcą pokazać, które ma większą władzę, siłę i później „wyrywają” sobie dziecko. Nie można również nastawiać dziecka negatywnie wobec drugiego rodzica czy umniejszać jego udział w życiu pociechy. Zabronione jest również podważanie autorytetu w oczach dziecka byłego partnera. Takie sytuacje są niekorzystne dla nieletnich, gdyż źle wpływają na ich funkcjonowanie czy dalszy rozwój.
Źródło fotografii:
https://www.google.pl/search?client=firefox-b&dcr=0&biw=1920&bih=968&tbm=isch&q=prawo+cywilne&sa=X&ved=0ahUKEwiC6ZHx6e7XAhUHQZoKHY9wCJEQhyYIIw#imgdii=MXgVxyj9_tTzlM:&imgrc=2AZNNwFw-dxsnM: