Z Anetą Szyłak o zbieraniu rzeczy. Spotkanie z cyklu koLEKCJE
Kolekcjonowanie to hobby, pasja, dla niektórych także praca. Czym różni się budowanie kolekcji prywatnej od instytucjonalnej? Czy w ogóle można to porównać? W cyklu koLEKCJE z Anetą Szyłak, gdańską kuratorką, pełnomocniczką ds. powstania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku, a prywatnie kolekcjonerką polskiego designu lat 60., porozmawia Kora Kowalska, właścicielka od rzeczy skład. Spotkanie odbędzie się 25 stycznia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.
O niezwykłym połączeniu hobby i pracy Aneta Szyłak opowiada w wywiadzie dla serwisu www.patyna.pl: - W moim domu jest dużo współczesnej sztuki. Nie kolekcjonuję jej tak jak wzornictwa, jej obecność to dokument współpracy i przyjaźni z artystami. Harmonogram artystycznych fascynacji i decyzji. Teraz żyje w harmonii z przedmiotami użytkowymi, budując pewien rodzaj nastroju niemożliwy do osiągnięcia w muzeum i galerii. Jest częścią nie tylko mojej pracy ale też życia. W każdym dziele kryje się jakaś historia, którą znam inaczej, niż widz na wystawie. W pewnym sensie ich autorzy zawsze są ze mną.
Aneta Szyłak jest kuratorką wystaw mieszkającą w Gdańsku. Obecnie powierzono jej założenie Muzeum Sztuki Współczesnej na terenach postoczniowych w ramach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Indywidualnie i w zespołach przygotowała szereg międzynarodowych wystaw w Polsce i za granicą, miedzy innymi, Nowym Jorku, Berlinie, Helsinkach, Wiedniu i Londynie. Jest prezeską Fundacji Alternativa organizującej Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa i byłą dyrektorką-założycielką takich instytucji jak Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia czy Instytut Sztuki Wyspa. Jej praca doktorska przygotowywana na Goldsmiths w Londynie poświęcona jest praktykom kuratorskim w Stoczni Gdańskiej.