Wynagrodzenia dla nauczycieli pozostają w placówkach
Około 3.500.000 złotych to kwota, jaka zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pozostanie w budżecie placówek oświatowych z uwagi na zawieszony w ostatnich dniach strajk nauczycieli. Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz uchwałą Rady Miasta w sprawie Regulaminu wynagradzania nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasta Gdynia każdej osobie biorącej udział w strajku należy odliczyć część wynagrodzenia. Decyzją Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka kwota ta ma w pełni pozostać w placówkach oświatowych i być przeznaczona na wynagrodzenia dla nauczycieli w ramach dodatkowych zajęć, które już od maja będą organizowane w szkołach i przedszkolach.
„Miniony czas to okres niezwykle trudny dla nauczycieli, dyrektorów, pracowników obsługi i administracji, ale i rodziców oraz samych uczniów. Nie mamy wątpliwości, że niezwykle wysoka jakość gdyńskiej oświaty wynika przede wszystkim z pracy nauczycieli, pracowników gdyńskich szkół i każda ze strajkujących osób wolałaby ten czas spędzać w ramach normalnych zajęć lekcyjnych ze swoimi uczniami. Kwotę wynikającą z oszczędności w pełni przekazujemy na wynagrodzenia i organizację dodatkowych zajęć dając uczniom i nauczycielom realną szansę na nadgonienie potencjalnych zaległości. Szacujemy, że może być to nawet około 100.000 dodatkowych godzin zajęć” – podsumowuje Wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz odpowiedzialny za edukację.
Charakter i rodzaj zajęć ma być ustalony w najbliższym czasie przez dyrektorów z nauczycielami i rodzicami. Wprawdzie wiele z dni strajku było wolnymi od zajęć, to ważne jest, by nowe zajęcia dały uczniom możliwość uzupełnienia niezbędnej wiedzy przed zakończeniem roku szkolnego. Część zajęć zaplanowanych jest do organizacji także od nowego roku szkolnego do 31 grudnia. Szczegółowa kwota do rozdysponowania przez każdą placówkę będzie znana w maju.