Włochy w Gdańsku.Wystawa
Wystawa "Włochy w Gdańsku" jest pierwszą próbą ukazania dziedzictwa włoskiego w Gdańsku od XIV do końca XVIII wieku. Jest efektem projektu badawczego i konserwatorskiego, który był realizowany od 2014 roku pod kierunkiem prof. Marcina Kalecińskiego w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zdecydowana większość wybranych na wystawę obiektów nigdy nie była dotychczas eksponowana. Dokumentują one kontakty gdańsko – włoskie, sposób postrzegania Italii nad Motławą. Eksponowane rękopisy, inkunabuły i starodruki z dawnej Biblioteki Senatu Miasta Gdańska, zwłaszcza z donacji Giovanniego Bonifacia, hrabiego d’Oria są świadectwem zainteresowania gdańszczan ustrojem miast włoskich, papiestwem, literaturą i muzyką włoską. Na wystawie znajdą się pochodzące z kościoła Mariackiego w Gdańsku znakomite paramenty liturgiczne wykonane z włoskich tkanin (XIII – XV wiek) oraz renesansowe iluminowane kodeksy. Po raz pierwszy zostaną pokazane obrazy, rysunki, dzieła graficzne i szkło włoskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz kolekcji kościelnych i prywatnych.
Wystawa będzie także okazją do obejrzenia zabytków z innych polskich zbiorów – z PAN Biblioteki Gdańskiej, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Muzeów Diecezjalnych w Toruniu i Pelplinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Muzeum Sztuki w Łodzi oraz z prestiżowego Staatliche Museen w Berlinie.
W projekcie wzięli udział niemal wszyscy kustosze z Oddziału Sztuki Dawnej MNG, a także konserwatorzy z pracowni konserwacji MNG oraz opiekunowie pracowni Działów Zbiorów Specjalnych PAN Biblioteki Gdańskiej – współorganizatora wystawy. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną opublikowane w katalogu wystawy, zawierającym kilkanaście esejów i setki not, podejmujących nierzadko pionierskie zagadnienia.
kurator wystawy: dr hab. Marcin Kaleciński prof. UG