mobile

Weekend z gdańską muzyką jazsową

Od piątku, 24 sierpnia w gdańskim Teatrze Leśnym rozpoczynają się Gdańskie Noce Jazsowe. W tym roku w programie znalazły się występy czołowych artystów grających swing, jazz i dobra kameralna muzyka. W sobotę, 25 sierpnia zapraszamy na Benefis Beneficjentów, a w niedzielę, 26 sierpnia prym będą wiodły artystki z okazji setnej rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom. Początki koncertów codziennie o 19.00, wstęp jest biletowany.

 

Informacja prasowa
TAGI
Weekend z gdańską muzyką jazsową

Muzyka jazsowa (inaczej yassowa) nie jest specyficznym, osobnym stylem muzycznym, ale połączeniem różnych elementów jazzu, punk rocka, folku czy swingu. Termin ten powstał w latach 90. ubiegłego wieku Trójmieście. Muzycy jazsowi często zakładali zespoły efemeryczne, dające zaledwie kilka koncertów. Charakterystyczne były też niespodziewane konfiguracje repertuarowe i osobowe jazsmanów. Do słynnych projektów tworzonych w tym nurcie były m.in. Miłość, Trytony, Łoskot i Mazzoll & Arhythmic Perfection. Do nazwisk związanych z muzyką jazsową należy zaliczyć Tymona Tymańskiego, Jerzego Mazzolla i Tomasza Gwincińskiego.

Gdańskie Noce Jazsowe 2018

24 sierpnia – I fortepian jest kobietą

19:00 – Ilona Damięcka & Francesca Bertazzo-Hart

MONK’S MIDNIGHT

Tribiute to Thelonious Monk

Zespół w składzie:
Ilona Damięcka - piano, vocal
Francesca Bertazzo Hart - vocal, guitar
Paweł Urowski – double bass
Sławek Koryzno - drums

ILONA DAMIĘCKA – pianistka, wokalistka, kompozytorka. Absolwentka Akademii Muzycznej – Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Laureatka Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku. Ma na koncie współpracę m.in. z: Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Sikałą, Marcinem Pospieszalskim, Dominikiem Bukowskim.  W 2009 roku wydała pierwszą płytę - „Hurry”. W 2011 roku nagrała kolejny album m.in. z Helgą Plankensteiner i Francescą Bertazzo-Hart.

FRANCESCA BERTAZZO HART – jedna z najlepszych wokalistek i gitarzystek jazzowych Włoch. Absolwentka wokalistyki Instytutu C.P.M. w Mediolanie. Przez kilka lata mieszkała w Nowym Jorku grając w klubach i na tamtejszych festiwalach jazzowych. Śpiewała w Orkiestrze Ronald Westray prowadzonej przez Wyntona Marsalisa. Wykłada w Thelonious Monk Jazz School w Vicenzie, w konserwatorium w Weronie i George Gershwin Jazz Music School w Padwie. Współpracuje regularnie m.in. z Robert Bonisolo, Gianni Cazzola, Riccardo Zegna, Ares Tavolazzi, Massimo Manzi, Fabrizio Bosso oraz Iloną Damięcką.

SŁAWEK KORYZNO – perkusista. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował też na uczelni ESMAE w Porto (Portugalia) pod okiem Michaela Laurena. Laureat konkursów: m.in. Jazz Juniors, European Jazz Contest, Krokus Jazz, Blue Note Competition. Członek zespołów: Algorhythm, Jerzy Małek Group, Piotr Lemańczyk Trio, Jan Konop Big Band, Inner Out, Szymon Łukowski Quartet. Współpracował m.in. z: Leszkiem Kułakowskim, Zbigniewem Namysłowskim, Sławkiem Jaskułke, Dominikiem Bukowskim, Cezarym Paciorkiem, Maciejem Sikałą, Maciejem Grzywaczem i wieloma innymi.

PAWEŁ UROWSKI – kontrabasista. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Laureat wielu nagród indywidualnych – m.in. na Jazz Juniors i Krokus Jazz Festival. Mimo młodego wieku nagrał już jedenaście płyt, w tym album nominowany do Fryderyka CD „Dziki Jazz”. Współpracował też z czołówką polskiego jazzu – byli to m.in. Maciej Fortuna, Jerzy Główczewski, Adam Wendt, Irek Wojtczak, Rafał Gorzycki, Piotr Lemańczyk

20:00 – Kwintet Oli Mońko

Muzycy zaprezentują materiał z nowej płyty „Wherever You Are”, która ukaże się w Empikach już we wrześniu 2018.

W skład kwintetu wchodzą: Maciej Sikała grający na saksofonie tenorowym, Jerzy Małek- trąbka, kontrabasista Paweł Urowski, na perkusji Marcin Jahr i Ola Mońko na fortepianie.

Przygotowany materiał jest bardzo różnorodny, wszystkie utwory skomponowane i zaaranżowane zostały przez pianistkę Olę Mońko. Jest to muzyka pełna dynamizmu, porywająca i jednocześnie bardzo dojrzała, nasiąknięta twórczością muzyków amerykańskich takich jak: Bobby Timmons, Lee Morgan, Ron Carter Art Blakey, czy John Hicks.

21:00 – KAREN EDWARDS & ELJAZZ TRIO

KAREN EDWARDS – śpiew, piano

ZBIGNIEW WROMBEL – kontrabas

ADAM WENDT – saksofon

JÓZEF ELIASZ – perkusja

Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, m.in.: z Princem, Stevie Wonderem i Tonny Bennettem.

Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu.

Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy 'show' w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych.

Koncerty Karen Edwards to nie tylko wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomity 'show'.

25 sierpnia o 19:00 – BENEFIS BENEFICJENTÓW

Benefis dotychczasowych Beneficjentów Gdańskich Nocy Jazsowych, znakomici muzycy w nieoczekiwanych konfiguracjach, wystąpią:

Mariusz Bogdanowicz – kontrabas

Leszek Dranicki – gitara, wokal

Przemysław Dyakowski – saksofon

Eryk Kulm – perkusja

Bernard Maseli – wibrafon

Grzegorz Nagórski – puzon

Włodzimierz Nahorny – fortepian

Cezary Paciorek – akordeon

Maciej Sikała – saksofon

Tomasz Sowiński – perkusja

Piotr Kułakowski – kontrabas

Leszek Kułakowski – fortepian

Adam Wendt – saksofon

Wojciech Staroniewicz – saksofon

Janusz Strobel – gitara

26 sierpnia – Kobiety Kobietom

19:00 – Alicja Serowik: Tribute to Ella Fitzgerald

„Meet Again” to drugi projekt charyzmatycznej wokalistki jazzowej Alicji Serowik. Artystka postanowiła udać się w sentymentalną podróż do swoich największych inspiracji jazzowych i stworzyć projekt poświęcony pamięci Pierwszej Damy Jazzu - Elli Fitzgerald w jej 100. rocznicę urodzin.

Do udziału w projekcie zaprosiła wybitnych muzyków młodego pokolenia: trębacza Emila Miszka, saksofonistę Piotra Chęckiego, pianistę Mikołaja Basiukiewicza, kontrabasistę Krzysztofa Słomkowskiego oraz perkusistę Sławka Koryzno. Za aranżacje wybranych utworów odpowiedzialni są Mikołaj Basiukiewicz wraz z Emilem Miszkiem. Nietuzinkowe wizje tych dwóch młodych umysłów pozwoliły na znalezienie środków formotwórczych, nacechowanych swobodnym wyrażaniem myśli muzycznej oraz ekspresji wykonawczej.

Alicja, poza tradycyjnym wykorzystaniem swojego wokalu, duży nacisk kładzie na instrumentalne traktowanie głosu, dając przewagę pomysłom muzycznym nad znaczeniem słów. Różnorodność osobowości oraz otwartość na improwizację pozwalają na zabawę formą oraz tworzenie wspólnych dialogów „tu i teraz”. Istotną cechą projektu jest wzajemne oddziaływanie różnych idei i nurtów współczesnej muzyki. Ta wyjątkowa fuzja smaków i kolorów dźwiękowych daje nowatorskie spojrzenie na ponadczasową klasykę.

20:00 – Ewa Uryga: Tribute to Mahalia Jackson

 „Let’s sing for Mahalia” to projekt muzyczny, który  jest ukłonem w stronę legendy muzyki jazzowej w gatunku negro spirituals – Mahalii Jackson, światowej królowej muzyki gospel.

„Chciałabym zaproponować  projekt muzyczny inspirowany muzyką  Mahalii Jackson, której twórczość zafascynowała mnie jeszcze w wieku młodzieńczym, a fascynacja ta przesądziła o wyborze jazzu jako kierunku w mojej karierze artystycznej” mówi Ewa Uryga.

Podczas koncertu zostanie wykonany utwór Fryderyka Chopina, do którego tekst napisała właśnie  Mahalia Jackson. To, że jest ona autorką tekstu do utworu Chopina będzie zapewne ogromnym zaskoczeniem dla wielu fanów jego kompozycji. Będzie to silny polski akcent projektu, który Ewa Uryga chciałaby wykorzystać do propagowania na świecie dorobku muzycznego swojego rodzimego kraju.

Ponadto, podczas koncertu będzie można usłyszeć najbardziej znane utwory z repertuaru Mahalii w zupełnie nowych aranżacjach.

W koncercie  w Teatrze Leśnym wezmą udział: znakomity pianista Bogusław Kaczmar, basista Dariusz Ziółek  oraz doskonała polska perkusistka polskiego pochodzenia Dorota Piotrowska – absolwentka amerykańskiej jazzowej szkoły muzycznej, mieszkająca obecnie w Nowym Yorku i grająca z wieloma uznanymi muzykami oraz wokalistka Ewa Uryga.

Pod koniec tego roku planowane jest ukończenie płyty z tym materiałem, oficjalne wydanie nastąpi wiosną 2019 roku z amerykańskim składem:

Mark Soskin – fortepian

Luques Curtis – kontrabas

Dorota Piotrowska – perkusja

Ewa Uryga - wokal

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda