Wciąż w strachu - "Plac Bohaterów" w Teatrze Wybrzeże
Wiedeński Plac Bohaterów to rzeczywiste miejsce, na którym przemawiał do tłumów Adolf Hitler. Na ten właśnie plac wychodziły też okna mieszkania fikcyjnej, żydowskiej rodziny Schusterów. Akcja dramatu Thomasa Bernharda rozgrywa się wiele lat po wojnie, wspomnienia sprzed lat wciąż nękają jego główne postacie.

„Plac Bohaterów” to dramat autorstwa austriackiego pisarza Thomasa Bernharda. Choć jego twórczość nie jest u nas szerzej znana, kilka utworów ukazało się w polskich przekładach, a także na scenach teatralnych. Sam nie znałem jej wcześniej. Spektakl wystawiony w Teatrze Wybrzeże na scenie Malarnia przekonał mnie jednak, że jest to autor wart uwagi, który z dużą sprawnością buduje dramaturgię i postacie, poruszając przy tym zarówno wątki niezwykle osobiste, jak i społeczno-historyczne.
Tytułowy wiedeński Plac Bohaterów to rzeczywiste miejsce, na którym w roku 1938, tuż po aneksji Austrii przez Niemcy, przemawiał do tłumów Adolf Hitler. Na ten właśnie plac wychodziły wówczas okna mieszkania żydowskiej rodziny Schusterów. Choć akcja dramatu rozgrywa się wiele lat po wojnie, wspomnienia sprzed lat wciąż nękają główne postacie dramatu, doprowadziły też do samobójstwa ich ojca i brata.
Thomas Bernhard prezentując nam pogrążoną w żałobie rodzinę Schusterów, w wielu kwestiach nie wypowiada się wprost, nie jest dosłowny. Prowokuje i dostarcza ogromnego materiału do przemyśleń zarówno osobistych, jak i tych, które dotyczą traum narodowych.
Reżyser spektaklu, Franciszek Szumiński, znany jest już widzom Teatru Wybrzeże ze „Śmierci Iwana Iljicza” (na podstawie tekstu Lwa Tołstoja). W „Placu Bohaterów” wprowadza bardzo ciekawe rozwiązania plastyczne (szczególnie w pierwszym akcie), z dużą dojrzałością prowadzi aktorów, co szczególnie widoczne jest w akcie drugim (minimalistycznym) i trzecim, w którym niezręczna atmosfera stypy wręcz wylewa się ze sceny i udziela się publiczności. Pisząc o tym spektaklu warto też podkreślić najwyższej klasy grę aktorską Doroty Kolak w roli Anny Schuster (siostry zmarłego profesora). Są w niej niuanse na długo pozostające w pamięci.
Kolejne spektakle „Placu Bohaterów” odbędą się w teatrze Wybrzeże dniach 15-18 grudnia 2022
Bilety można jeszcze dostać na stronie: https://bilety.teatrwybrzeze.pl/
Zdjęcie: archiwum Teatru Wybrzeże