W weekend przestawiamy zegarki na czas letni!
W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki, zmieniając tym samym czas z zimowego na letni. Będziemy spać o godzinę krócej, ale wydłuży się nam dzień. ZKM informuje, że w związku ze zmianą czasu autobusy linii nocnych N10, N20, N40 i N65 będą kursować wg zmienionych rozkładów jazdy.
W weekend z 30 na 31 marca przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, a dokładnie z godz. 2:00 na 3:00. W związku z rozpoczęciem czasu letniego zmiany w rozkładach jazdy zapowiedział ZKM oraz SKM.
Pojadą inaczej
W związku ze zmianą czasu z zimowego na letni, w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca 2019 r. autobusy linii nocnych N10, N20, N40 i N65 będą kursować według zmienionych rozkładów jazdy. Po godz. 2:00 czasu zimowego (3:00 czasu letniego) odjazdy będą wykonywane według czasu letniego. Zachowane zostają niezmienione odjazdy z przystanków do godz. 2:00 czasu zimowego.
kurs linii N10 o godz. 3:01 z Pogórza Górnego (zamiast o godz. 3.06), będzie wykonany z obsługą Babich Dołów,
kurs linii N20 o godz. 1:40 z Gdyni Dworca Gł. PKP, standardowo wykonywany do Chwarzna Sokółki, będzie wydłużony do pętli Karwiny Tesco przez Chwarzno i Wiczlino,
wykonany zostanie kurs linii N65 z Pogórza Górnego o godz. 3:05 czasu letniego (zachowana zostaje możliwość przesiadki z autobusu linii N10).
Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?
Parlament Europejski we wtorek, 26 marca przegłosował projekt zniesienia zmiany czasu w 2021 r. Oznacza to, że już za dwa lata przestaniemy przestawiać zegarki o godzinę do przodu, przechodząc z czasu zimowego na letni i o godzinę do tyłu, przechodząc z czasu letniego na zimowy. Teraz przywódcy krajów członkowskich muszą zaakceptować decyzję PE i zdecydować, jaki czas ma obowiązywać w danym kraju przez cały rok. Polski rząd, po przeprowadzonych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii konsultacjach, skłania się ku pozostaniu przy czasie letnim.
Niemcy - pierwsze państwo, które wprowadziło czas letni
Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin. Jednak pionierami we wdrożeniu czasu letniego byli Niemcy. Podczas pierwszej wojny światowej, 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, natomiast 1 października 1916 o godzinę do tyłu. Wkrótce po tym w Anglii również zaczęto stosować zmianę czasu: z letniego na zimowy (na jesieni) i z zimowego na letni (na wiosnę). Polacy po raz pierwszy przesunęli wskazówki swoich zegarków o godzinę do przodu w 1917 roku. Stało się to 6 kwietnia. Wtedy to zmieniono godzinę z 2:00 na 3:00, czyli wyglądało to tak samo, jak obecnie. Dzisiaj rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 r. ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.