mobile

W ten weekend wiele atrakcji dla całych rodzin na świeżym powietrzu. Do tego teatr i kino

Piątek, sobota i niedziela, 10-12 września, będą dobrą okazją, by wyjść z domu. Ciekawe atrakcje czekają m.in. na Górze Gradowej i na ulicy Garncarskiej. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i instytucjach współpracujących trwa Tydzień Chorwacki. Wyjątkowy film poświęcony twórczości dwóch wybitnych pisarzy zobaczymy w Ratuszu Staromiejskim.

Informacja prasowa
TAGI
W ten weekend wiele atrakcji dla całych rodzin na świeżym powietrzu. Do tego teatr i kino

W piątek, 10 września, rozpoczyna się trzecia edycja „Gdańskiej Fali Filmowej” - organizowanego przez Kino Plener projektu, który ma przede wszystkim aktywizować lokalne społeczności oraz eksponować i przypominać o najciekawszych przestrzeniach Gdańska, w których można organizować seanse kina plenerowego z wartościowymi produkcjami.

- Pierwsze dwie edycje „Gdańskiej Fali Filmowej” okazały się wielkim frekwencyjnym sukcesem. Kolejna edycja imprezy ma kontynuować promocję dobrego kina w kolejnych ciekawych miejscach Gdańska i popularyzować wśród mieszkańców Gdańska ideę spędzania wspólnie czasu na pokazach filmowych - zapraszają organizatorzy.

W ten weekend zobaczymy trzy filmy: w piątek „Sound of metal” zobaczymy na Przymorzu Wielkim, w Parku Reagana (skrzyżowanie ul. Lecha Kaczyńskiego i Czarny Dwór). W sobotę organizatorzy przyszykowali propozycję dla dzieci i młodzieży: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” na Chełmie, na Placu Styp-Rekowskiego. Natomiast w niedzielę, wyświetlony zostanie film „Praziomek” na Ujeścisku-Łostowicach - na terenie zielonym obok zbiornika retencyjnego Świętokrzyska 1 (dojście od ul. K. Guderskiego).

Początek seansów o godzinie 19.30. Wstęp wolny. Opisy filmów: Gdańska Fala Filmowa 2021.

Trwa Tydzień Chorwacki, organizowany w ramach cyklu Teatry Europy i Świata przez Gdański Teatr Szekspirowski, Fundację Theatrum Gedanense i Ministerstwo Kultury Chorwacji w partnerstwie z Ambasadą Chorwacji w Polsce. Bogaty program wydarzenia obejmuje koncerty, spektakle dramatyczne, spotkania z literaturą i filmem.

Wydarzenia odbywają się stacjonarnie, ale w programie znalazła się też jedna propozycja online - to spektakl „Trzy zimy” na podstawie sztuki nagradzanej chorwackiej dramatopisarki Teny Štivičić, w reżyserii Ivicy Buljana, z Chorwackiego Teatru Narodowego w Zagrzebiu. To inspirowana prawdziwą historią epicka tragedia rodzinna, przedstawiająca cztery pokolenia chorwackiej rodziny Kos, której losy przeplatają się z losami ich kraju w obliczu politycznego przewrotu - od zwycięstwa zwolenników komunistycznej partii Tito, przez rozpad Jugosławii w 1990, do podpisania traktatu o wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2011. Spektakl zostanie zaprezentowany z napisami w języku polskim i angielskim na platformie VOD Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek, 10 września, o godzinie 19.00. Bilety: 25 zł.

Współpracujący z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przy tym projekcie Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na pokaz filmowy - w piątek, o godzinie 17:30 wyświetlona zostanie oparta na książce „Kratki izlet” Antuna Šoljana. produkcja „Mała wycieczka” z 2017 roku, w reżyserii Igora Bezinovića. To opowieść o letnim festiwalu muzycznym, podczas którego młodzież szaleje i zapomina o całym świecie, aż nagle pewien dziwak rzuca pomysł, by odwiedzić pobliski klasztor. Prowadzona przez niego drużyna idzie przez lasy, pola i miasteczka, które wyglądają, jakby ominęła je rewolucja przemysłowa. Stopniowo kolejne osoby odłączają się od pochodu, porwane przez bieg wydarzeń i wchłonięte przez świat. „Mała wycieczka“ jest lekko surrealistyczną przypowieścią o dojrzewaniu, o tej pogoni za widmowym celem, w którą wyrusza się w doborowym towarzystwie, a kończy z narastającym poczuciem osamotnienia. Wstęp wolny.

W sobotę, 11 września, już na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) zobaczymy natomiast spektakl „Czarna Matka Ziemia”, na podstawie powieści Kristiana Novaka, z Teatru Młodych w Zagrzebiu (adaptacja: Tomislav Zajec, reżyseria: Dora Ruždjak Podolski). To osadzona w latach 90. historia odnoszącego sukcesy młodego pisarza Matiji Dolenčeca, który starając się przezwyciężyć swój twórczy i emocjonalny kryzys, odkrywa własną historię, stłumioną w zapomnieniu i zastąpioną dziesiątkami przez siebie wymyślonych. Opowieść o codziennych kłamstwach, poczuciu winy, okrucieństwu, odosobnieniu i miłości, przeniesiona na scenę, nie tylko zachwyciła widzów, ale i zdobyła najwięcej nagród w historii chorwackiego teatru (m.in. za adaptację, reżyserię i kostiumy) i została uznana za najlepszy spektakl teatralny sezonu 2016/2017. Spektakl będzie prezentowany z napisami w języku polskim i angielskim. Rozpocznie się o godzinie 19.00. Bilety: 40 - 60 zł. Po spektaklu, o godz. 21.40 odbędzie się spotkanie z reżyserem oraz artystami Teatru Młodych w Zagrzebiu oraz Krystianem Novakiem, autorem książki „Czarna Matka Ziemia”.

Piękno Chorwacji w filmowym kadrze w sobotę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przybliży natomiast dr Agnieszka Puszczewicz - dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. Przypomni, że to właśnie w tym pięknym kraju kręcono takie światowe produkcje, jak: „Gra o tron”, „Mamma mia II” czy „Gwiezdne wojny”, a także wiele innych. Będzie to okazja, by poznać mniej znane oblicze Chorwacji i ciekawostki, dotyczące zarówno najnowszych produkcji filmowych, jak i nieśmiertelnej klasyki. Spotkaniu towarzyszyć będzie degustacja znakomitego chorwackiego wina. Początek o godzinie 17:00. Bilety: 15 zł.

W niedzielę, 12 września, „Bajkę o obłoczku” zaprezentuje Teatr Mała Scena w Zagrzebiu. Spektakl w reżyserii Ivicy Šimić zobaczymy na deskach Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 15), przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 1,5 roku do 5 lat. Został tak zaprojektowany, by był łatwy do zrozumienia dla najmłodszych i by od początku wprowadzał ich w magię teatru, zabierając widzów w fascynującą teatralną podróż. Opowiadana za pomocą kukiełek historia opisuje losy pewnego chłopca, którego unosi z łąki miękka biała chmura, zabierając go ze sobą. Razem oglądają pustynie, lasy deszczowe, morza i góry, podczas podróży zwiedzając świat, poznając piękno i tajemnice naszej planety. Spektakl został nagrodzony na Festiwalu ASSITEJ w 2003 roku, a Ivica Simic zdobyła tytuł najlepszej aktorki. Pokazany zostanie dwukrotnie - o godzinie 11:00 i 15:00. Bilety: 15-20 zł.

Także w niedzielę, o godzinie 18:00, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się spotkanie wokół książki „Pokolenie przerwanej młodości. Antologia współczesnego dramatu chorwackiego”, które poprowadzi prof. Snježana Banović. W dyskusji udział wezmą: dr Ana Kodrić Gagro, Starszy Doradca w Dyrekcji ds. Rozwoju Kultury i Sztuki, Ministerstwo Kultury i Mediów Chorwacji, redaktorka antologii „Pokolenie przerwanej młodości“, prof. Boris Senker z Instytutu Komparatystyki na Uniwersytecie w Zagrzebiu, prof. Patrycjusz Pajak, Dyrektor Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, oraz autorzy sztuk: Tomislav Zajec i Kristian Novak, a także Dora Ruždjak Podolski - reżyserka spektaklu „Czarna Matka Ziemia“. Wstęp wolny.

Tydzień Chorwacki trwa do środy, 15 września.

W sobotę, 11 września, pod hasłem „Gradova 2021” na Górze Gradowej odbędzie się spotkanie z gdańskimi legendami. Będzie to m.in. okazja, by dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, kim był Stolem, a kim Hegel i dlaczego gdańskie lwy patrzą w konkretną stronę.

- Na wzór krajów skandynawskich, chcemy wypromować legendy miejskie, które nie są powszechnie znane, a noszą w sobie dużą wartość historyczną i kulturalną dla naszej tożsamości - zapraszają zapraszają inicjatorki i organizatorki wydarzenia: Oliwia Woźnicka, Julia Langowska, Karolina Boniecka i Barbara Grabowska, przedstawicielki stowarzyszenie Babizna.

Atrakcje potrwają od godziny 10:30 do późnych godzin popołudniowych, i podzielone będą na trzy strefy: artystyczną, społeczną i warsztatową. W strefie artystycznej będzie znajdować się wystawa sztuki, obejmująca tematykę Gdańska oraz gdańskich legend. Wszystkie prace na wystawie sztuki będą autorstwa lokalnych artystów i studentów ASP. W tej strefie będzie można wysłuchać także legend czytanych przez aktora. Finałem całego wydarzenia będzie spektakl teatralny przygotowany przez grupę El Trupa Kabra. Druga strefa - społeczna - będzie tworzyć przestrzeń do dyskusji na aktualne, ważne społecznie tematy, także te dotyczące Gdańska, edukacji i historii. Gośćmi strefy społecznej będą m.in. Przemysław Staroń, nauczyciel Roku 2018, strefa druga obejmować będzie także spacer z lokalnym przewodnikiem. W przestrzeni strefy trzeciej, warsztatowej, zaplanowano działania dotyczące ekologii (w ramach akcji „Gdańsk bez plastiku”) - obejmujące szycie toreb ze starych banerów, warsztaty plastyczne, warsztaty pobudzające kreatywność i warsztaty antydyskryminacyjne. Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych mieszkańców.

Wstęp wolny. Na warsztaty i wycieczki obowiązują zapisy. Szczegółowy program i formularz zgłoszeniowy znajdują się na Facebooku: GRADOVA 2021 - Gdańsk na szczycie.

W sobotę i niedzielę, 11-12 września, odbędzie się Święto ul. Garncarskiej, podczas którego będzie można posłuchać setów DJ-skich, zjeść posiłek z przyjaciółmi u garncarskich gastronomów, dać się ponieść emocjom na kameralnym koncercie i zapleść wianki na babie lato, a także odpocząć na leżaku i odwiedzić kino. Ulica zostanie oddana do użytku pieszym.

Pierwszego dnia Święto rozpocznie się od popołudniowego koncertu DJ z okna Rudego Kota, zaś od strony ul. Na Piaski tuż po zmroku ruszy kino plenerowe. Restauracje ulicy Garncarskiej otwarte będą tego dnia do godziny 22.00, a dla gości Kolorów Garncarskiej gastronomowie przygotowali specjalne zniżki. Drugiego dnia w samo południe otwarty zostanie dla zwiedzających budynek Rudego Kota (godziny otwarcia 12.00-16.00), który będzie można obejrzeć w towarzystwie bohaterów warsztatu historii mówionej Magdy Świerczyńskiej-Dolot. O tej samej godzinie rozpocznie się kameralny koncert, który zagrają Marcin Janek (saksofon) i Marek Jurski (fortepian). Organizatorzy zapraszają także na warsztaty ceramiczne i kwietne, animacje dla dzieci oraz big-beat na nowo.

Na pokaz filmu „Lem i Mrożek - reaktywacja”, opowiadający o życiu i twórczości Stanisława Lema i Sławomira Mrożka - jednych z najważniejszych i najbardziej docenionych na świecie polskich pisarzy, zaprasza Fundacja „Transgressive Art”. Premiera odbędzie się w niedzielę, 12 września, o godz. 17.30, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego (ul. Korzenna 33/35).

- Dwaj wielcy pisarze, dwie odmienne osobowości, dwa różne temperamenty. Przez wiele lat byli przyjaciółmi i pisali do siebie arcyciekawe listy. Nie tylko o literaturze, nie tylko o wielkiej polityce, ale i o czymś tak przyziemnym jak samochody, których byli wielkimi miłośnikami - opisują twórcy, reżyser Marek Wojtasik, i ilustrator Paweł „Paulus” Mazur. - Korespondencja dwóch świetnych pisarzy jest dokumentem epoki w całym jej nieposkładaniu: wielkość towarzyszy głupstwu, błyskotliwość - absurdom codzienności, którym patronują czujne służby specjalne.

W filmie usłyszymy pieśni w wykonaniu zespołu The Barbershop Quartet pod dyrekcją Grzegorza Zięby, z muzyką Szymona Chylińskiego. Fragmenty listów Stanisława Lema i Sławomira Mrożka czyta Mirosław Baka. Rysunki Pawła „Paulusa” Mazura zobaczymy w poetyckiej, komputerowej wizualizacji - absolwentów Gdańskiej ASP: Marcina Rupiewicza i Julii Porańskiej.

Projekcji filmu towarzyszyć będzie dyskusja na temat wolności w sztuce, w oparciu o życie i twórczość Stanisława Lema i Sławomira Mrożka. Laudację wygłosi prof. Henryk Cześnik, głos zabiorą również: Mirosław Baka i dr Maciej Dajnowski z Instytutu Filologii Polskiej. Do dyspozycji publiczności będą również wszyscy twórcy filmu, który opowiedzą szerzej o koncepcji realizacji filmu i kulisach jego powstania.

Wstęp wolny. Impreza będzie również filmowana i transmitowana w internecie, na Facebooku Nadbałtyckiego Centrum Kultury i stronie poświęconej filmowi: Lem i Mrożek - Reaktywacja.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda