mobile

Uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego i Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej

W poniedziałek, 5 grudnia w Alei Zasłużonych na gdańskim Srebrzysku odbędą się uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej. To właśnie w Gdańsku spoczną prochy polskiego arystokraty, pierwszego delegata Rządu Polskiego w Gdańsku, dyplomaty i patrioty, aktywnego orędownika sprawy polskiej w Gdańsku przed wybuchem II wojny światowej.

informacja prasowa
Uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego i Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej

W uroczystościach pogrzebowych organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Miasto wspiera organizatorów, m.in. poprzez przygotowania specjalnego miejsca wiecznego spoczynku państwa Jałowieckich w Alei Zasłużonych na Srebrzysku oraz flagowaniu trasy przejazdu konduktu.

Program uroczystości:

  • 9.00 - msza święta w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.
  • 10.30–11.00 - Przejazd konduktu pogrzebowego na cmentarz.
  • 11.15 - Uroczystości pogrzebowe

Mieczysław Jałowiecki - polski arystokrata, pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku, dyplomata i patriota, aktywny orędownik sprawy polskiej w Gdańsku przed wybuchem II wojny światowej.

Jako generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku zajmował się organizacją pomocy żywnościowej dostarczanej do Gdańska z USA. Od 1919 r. organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie tego miasta, w tym na półwyspie Westerplatte. Zorganizował także biuro paszportowe wydające wizy do Polski. Był też członkiem komisji do spraw gdańskich przy polskiej delegacji biorącej udział w konferencji pokojowej w Paryżu.

W 1924 r. za swą działalność dla ojczyzny został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1939 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii. Zmarł 10 marca 1962 r. w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany.

Grób Mieczysława Jałowieckiego w Beckenham w Londynie odnaleziony został przez Tomasza Muskusa, polonijnego pasjonata historii, z fundacji Polskie Miejsca Pamięci.

Teraz prochy Mieczysława Jałowieckiego oraz jego żony, Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej spoczną w Gdańsku.

Więcej o Mieczysławie Jałowieckim i jego historii można przeczytać na portalu gdansk.pl - Człowiek, który kupił Westerplatte dla Polski, zostanie pochowany na gdańskim Srebrzysku

fot. media.gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda