mobile

Trzy nowe biblioteczki plenerowe w Gdańsku

Trzy nowe biblioteczki plenerowe staną w Gdańsku. Jedna w Parku Chirona w dzielnicy Osowa – do 15 listopada 2017 r., a dwie  na zieleńcach na Przymorzu Wielkim – do 5 grudnia 2017 r. Projekty realizowane są przez rady dzielnic we współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.

Informacja prasowa
TAGI
Trzy nowe biblioteczki plenerowe w Gdańsku

Tworzenie biblioteczek plenerowych to akcja ogólnoświatowa związana z ideą „bookcrossingu”, czyli uwalnianiem książek po ich przeczytaniu. W praktyce polega to na pozostawianiu książek w miejscach publicznych – parkach, autobusach, dworcach kolejowych czy urzędach, tak by pozostawały w ciągłym obiegu.

Biblioteczki plenerowe, w przeciwieństwie do bibliotek tradycyjnych, otwarte są przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Książki będące w ich zasobach są ogólnodostępne, w żaden sposób nie oznaczone. Można je wypożyczyć, oddać lub wymienić na inne lektury w dowolnym, dogodnym terminie.

Pierwsza biblioteczka plenerowa w naszym mieście stanęła w grudniu zeszłego roku w dzielnicy Osowa, w pasie zieleni przy ul. Jednorożca. Pierwszy pakiet książek został przekazany między innymi przez mieszkańców dzielnicy. Obecnie regularnie dostarcza je Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

- Projekt pilotażowy związany z otwarciem pierwszej biblioteczki plenerowej doskonale się sprawdził, dlatego postanowiliśmy go kontynuować – mówi Monika Bednarska, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Gdańsk Osowa, inicjatorka projektu. – Już wkrótce nasza dzielnica wzbogaci się o kolejne miejsce dla miłośników książek. Nowa biblioteczka plenerowa pojawi się do 15 listopada br. – tym razem w Parku Chirona. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy naszej dzielnicy będą mogli korzystać z zasobów już dwóch takich obiektów.

Dwie kolejne biblioteczki plenerowe staną na Przymorzu Wielkim – w pasach zieleni przy ul. Jagiellońskiej i ul. Olsztyńskiej na Przymorzu Wielkim. Inicjatorem tych przedsięwzięć jest również rada dzielnicy. 

- Idea bookcrossingu jest nam bliska, dlatego postanowiliśmy otworzyć na próbę dwie małe biblioteczki plenerowe w naszej dzielnicy - mówi Krzysztof Skrzypski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Wielkie. – Staną one na zieleńcach w miejscach na co dzień mocno uczęszczanych przez mieszkańców. Książki, które zgromadziliśmy sami, już czekają na potencjalnych czytelników.

Zdjęcie: Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bookcrossing

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda