mobile

Trójmiejski Rower Metropolitalny coraz bliżej

Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S ma przyczynić się do rozwoju komunikacji publicznej w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz spopularyzowaniu roweru jego jednego z podstawowych środków transportu miejskiego.

redakcja
TAGI
Trójmiejski Rower Metropolitalny coraz bliżej

System obejmie 14 gmin: Gdańsk, Gdynię, Sopot, Tczew, Pruszcz Gdański, Rumię, Redę, Władysławowo, Puck, Żukowo, Kartuzy, Sierakowice, Samonino oraz Stężyce. Główna idea projektu sprowadza się do zasilenia nowoczesnymi, miejskimi rowerami transportu publicznego.

- Wszystkie węzły kolejowe są ułożone w liniowy sposób. Oznacza to, że duża część mieszkańców aglomeracji jest poza zasięgiem transportu szynowego i nie może regularnie korzystać z tej formy transportu publicznego- informuje Krzysztof Perycz-Szczepański, Kierownik projektu
System Roweru Metropolitalnego.

Tymczasem wiele miast Europy Zachodniej z powodzeniem uzupełnia system kolejowy transportem rowerowym. W przypadku aglomeracji trójmiejskiej taka kombinacja również się sprawdza. Cały  sektor Trójmiasta i przylegającego do niego obszaru jest objęty zasięgiem transportu kolejowego. By uzupełnić jego ofertę wyznaczono promień 5 kilometrów w odległości od stacji SKM i kolei metropolitalnej. 5 km to odległość, w zasięgu której transport rowerowy jest najszybszy niezależnie od warunków panujących na drogach. Ośrodki tworzące Trójmiasto są największymi rynkami pracy w regionie. Na rozbudowie sieci transportu publicznego skorzystają więc w dużym stopniu mieszkańcy mniejszych gmin znajdujący zatrudnienie w metropolii. Rower miejski ma być zintegrowany z biletem metropolitalnym i stanowić jedną z usług transportu publicznego równouprawnioną i zintegrowaną z pozostałymi środkami transportu publicznego. Projekt unijny zakłada zakup 3866 rowerów. To zamówienie powstało w oparciu o analizy uwzględniające gęstość zaludnienia  w poszczególnych gminach objętych programem. Beneficjentem projektu i zarazem właścicielem systemu zostanie Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Utworzenie stowarzyszenia było niezbędnym krokiem zmierzającym do utworzenia i następnie administrowania ujednoliconym systemem organizacji transportu funkcjonującym na terenie 14 gmin. Operator systemu zostanie wybrany na drodze przetargu.

- Warszawski system rowerów metropolitalnych dysponuje obecnie niemal 5 tys. jednośladów. Jednak w Trójmieście i okolicach planujemy wprowadzenie systemu 4. W stolicy rowery są wypożyczane i oddawane do stacji dokujących. Dla porównania trójmiejskie pojazdy będą wyposażone w aktywny system GPS oraz elektrono metr. System będzie więc funkcjonował w oparciu o zwykłe stojaki rowerowe. Dzięki takim rozwiązaniom rowery będzie można wypożyczyć i oddać praktycznie w każdym dowolnym miejscu. Wypożyczenie nastąpi z poziomu aplikacji dedykowanego systemowi biletu-karty. Ceny wypożyczenia pojazdu będą przystępne dla mieszkańców Trójmiasta- zapewnia Krzysztof Perycz-Szczepański, Kierownik projektu
System Roweru Metropolitalnego.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko