Sztuka moim sąsiadem. Wyższe ceny mieszkań, czy rozwój twórczy?
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz Krytyka Polityczna - ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE zapraszają do udziału w dyskusji poświęconej roli sztuki, artystów, instytucji kultury jako narzędzia zmiany społecznej.
Tematem spotkania będzie omówienie związku działań artystycznych z procesami rewitalizacji i gentryfikacji. W obliczu ekspansywnych i dynamicznych procesów gentryfikacji kilku dzielnic Gdańska niewiele uwagi poświęca się roli sztuki w tych przemianach.
- Jaką funkcję spełniają centra sztuki i działania artystyczne w programach rewitalizacji?
- Jakie są efekty działań artystów zapraszanych do rewitalizowanych dzielnic?
- Do kogo adresowana jest sztuka i komu służy?
- Jak można działać na rzecz bardziej zmarginalizowanych mieszkańców?
- Czy sztuka rzeczywiście niesie ze sobą potencjał rozwiązywania konfliktów społecznych i ekonomicznych?
Spotkanie będzie próbą zmierzenia się z aktualnymi pytaniami, formuła zachęcać będzie do dyskusji i refleksji. Punktem wyjścia do organizacji spotkania stała się długoterminowa rezydencja artystyczna Joshua Schwebela. Więcej informacji o wydarzeniu oraz rezydencji: http://laznia.pl/mainart,565,sztuka_moim_sasiadem_wyzsze_ceny_mieszkan_czy_moj_rozwoj_tworczy.html
Rezydencja artystyczna odbywa się w ramach projektu ‘Artecitya’ skupiającego się na różnorodności przemian przestrzeni miejskich i związanych z nimi transformacji społecznych, kulturowych i ekonomicznych. Projekt finansowany z programu Kreatywna Europa 2014-2020.
Moderatorka dyskusji: Lidka Makowska- kulturolożka, ekspertka w dziedzinie polityk samorządowych, równościowych, zawodowo zajmująca się komunikacją zaangażowaną. Aktywistka w TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, Lepszy Gdańsk, Kongres Ruchów Miejskich, radna Dzielnicy Wrzeszcz Górny
Spotkanie odbywa się w ramach wydarzeń Klubu Sąsiedzkiego - Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.