Święto Wolności 2021 już dzisiaj. Mnóstwo wydarzeń: wiece, koncerty i debaty
Święto Wolności 2021 w Gdańsku zacznie się dzisiaj - 27 sierpnia - i potrwa do 1 września. Kulminację będą stanowiły wydarzenia pod Bramą nr 2: wiec z udziałem Lecha Wałęsy, wieczorny przemarsz przez miasto pod hasłem "Porozumienie 2021" oraz Wiec dla Europy - z udziałem m.in. Very Jourowej. Oprócz tego będzie niemal 50 niezwykle interesujących wydarzeń, w tym koncerty, debaty, spektakle teatralne i projekcje filmowe. Wstęp na większość z nich jest wolny, dołączyć będzie można również online. Zobacz, co przygotowano na dzisiaj i sprawdź PROGRAM na kolejne dni.
Piątkowy wieczór stanowi wprowadzenie do całych obchodów. W ramach festiwalu SOLIDARITY OF ARTS - PRZYSZŁOŚĆ przygotowano koncert w Klubie B90, dwie projekcje filmów w ECS i debatę wokół powieści "Śnieg" popularnego pisarza Orhana Pamuka (również ECS).
Koncert w B90 to niezwykle atrakcyjnie zapowiadająca się premiera 45-minutowej wersji utworu "Centrala" Brygady Kryzys, który w schyłkowym PRL był hymnem antysystemowej młodzieży. Wśród wykonawców m.in. Tomek Lipiński - autor utworu, lider Brygady Kryzys - i Tymon Tymański.
WYDARZENIA PRZYGOTOWANE NA PIĄTEK, 27 SIERPNIA:
17.00 / mediateka ECS, 1 piętro / wstęp wolny
FILM JEŹDZIEC
reż. Chloé Zhao / produkcja: USA / 2017 / dramat, western / 1 godz. 44 min
17.00 / ogród zimowy ECS, parter / wstęp wolny
DEBATA MARZENIE O LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI
WOKÓŁ POWIEŚCI „ŚNIEG” ORHANA PAMUKA
Ewa Majewska / feministyczna filozofka, działaczka
Stanisław Obirek / teolog, historyk, antropolog kultury
Bartosz Szydłowski / reżyser teatralny, reżyser spektaklu „Śnieg”
moderacja: Olga Brzezińska / kulturoznawczyni, europeistka, menedżerka kultury
19.00 / mediateka ECS, 1 piętro / wstęp wolny
FILM PIEŚNI BRACI MOICH
reż. Chloé Zhao / produkcja: USA / 2015 / dramat / 1 godz. 38 min
20.00 / Klub B90 / bilety: https://tickets.b90.pl/pl/
KONCERT: CENTRALA. CENTRALA NAS OCALI
Premierowe 45-minutowe wykonanie utworu CENTRALA Brygady Kryzys – najsłynniejszego antysystemowego hymnu pokolenia lat 80. XX wieku. To specjalnie przygotowana aranżacja z udziałem Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Ireneusza Wojtczaka oraz artystów stojących dziś w obronie wartości, takich jak godność, wolność, równość. Utwór składa się z kilku części, w każdej pojawi się gość: Tymon Tymański i białoruski wirtuoz akordeonu guzikowego Yegor Zabelov, trzy artystki młodego pokolenia: THE PAU MINt oraz JUCHO. Dzieła dokończy Tomek Lipiński, autor muzyki i tekstu do utworu CENTRALA. Za aranżację utworu odpowiadają: Ireneusz Wojtczak, Marcin Gałązka oraz Przemysław Bartoś. Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje autorstwa Michała Garnowskiego, wykorzystujące materiały archiwalne ze zbiorów ECS.
Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Ireneusza Wojtczaka oraz Przemysław Bartoś, Marcin Gałązka, Tomasz Koper, Michał Wandzilak
- goście / JUCHO, Tomek Lipiński, MIN t, The PAU, Tymon Tymański, Lena Wojtczak, Yegor Zabelov
- wizualizacje / Michał Garnowski
- kuratorzy projektu / Arek Hronowski, Tomasz Lipiński, Magdalena Sroka
DATY WAŻNE DLA GDAŃSKA I ŚWIATA
Na tegoroczne obchody Święta Wolności składa się blisko 50 różnorodnych wydarzeń, na które wstęp jest w zdecydowanej większości wolny. W ich ramach uczczone zostaną:
- 41 rocznica narodzin Solidarności,
- 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Solidarności w hali Olivia
- 82 rocznica wybuchu II wojny światowej
- 30 rocznica upadku Związku Radzieckiego
Kulminację tegorocznego Święta Wolności będą stanowiły wydarzenia na otwartym powietrzu: pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej w dniu 31 sierpnia oraz pod historycznym budynkiem Poczty Polskiej w dniu 1 września.
- 31 sierpnia o godzinie 10 będzie to poranny wiec z udziałem m.in. Lecha Wałęsy, Bogdana Lisa, Bożeny Grzywaczewskiej, Aleksandry Dulkiewicz, Mieczysława Struka i Basila Kerskiego, połączony z symbolicznym otwarciem Bramy nr 2.
- Następnie, o godzinie 18 odbędzie się przemarsz przez Gdańsk pod hasłem "Porozumienie 2021", który zacznie się na Targu Drzewnym pod pomnikiem Jana III Sobieskiego i zakończy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
- O godz. 19.00 odbędzie się "Wiec dla Europy" z udziałem gościa specjalnego obchodów, Very Jourowej , wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej.
- Uroczystości na Placu Obrońców Poczty Polskiej w dniu 1 września, o godz. 12.00.
O wydarzeniach tegorocznego Święta Wolności mówiono szczegółowo 24 sierpnia 2021 r., na konferencji w Europejskim Centrum Solidarności. Konferencję otworzyli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Basil Kerski, dyrektor ECS.
- Gdańsk jest szczególnym miastem, to tutaj 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, która zmieniła i całkowicie przemeblowała świat – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dla Polski, Europy i części świata koniec totalitaryzmu rozpoczął się również tu, w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, strajkiem z sierpnia ‘80 roku, ale chyba jeszcze bardziej podpisaniem Porozumień Sierpniowych 31 sierpnia 1980 roku. Współczesny świat przynosi wiele wyzwań. W ubiegłym roku myślami byliśmy z Białorusią i nadal myślimy o niej bardzo mocno. Także ostatnie doniesienia z Afganistanu pokazują, jaką wartością jest dziś wolność i jak bardzo trzeba się o nią troszczyć i ją pielęgnować. Wolność, solidarność, demokracja, prawda - po raz kolejny organizujemy te obchody, ponieważ świat pokazuje, jak bardzo tych wartości potrzebujemy.
- Sierpień to jest bardzo ważny miesiąc - przypomniał Basil Kerski, dyrektor ECS. - To ubiegłoroczne wybory na Białorusi. Dokładnie 30 lat temu, 24 sierpnia 1991 roku powstała niepodległa Ukraina. Będziemy przypominali program Solidarności „Samorządna Rzeczpospolita” i idee I Zjazdu, zastanawiali się nad jego aktualnością. Dlatego cieszę się, że możemy z gośćmi z całej Europy przypomnieć, że upamiętniamy dziś coś, co Władimir Putin nazywa największą geopolityczną katastrofą [czyli rozpad ZSRR – przyp. red.].
Fot. Piotr Wittman/gansk.pl