Stocznia Królewska i początki gdańskiego przemysłu okrętowego
Historia gdańskiego przemysłu nierozerwalnie łączy się z budownictwem okrętowym. Powstała za czasów pruskich Stocznia Królewska, podobnie jak jej powojenna następczyni – Stocznia Gdańska, była największym zakładem przemysłowym w mieście.
Podczas wykładu cofniemy się do jej początków sięgających połowy XIX stulecia i poznamy okoliczności powstania zakładu. Z prezentacji dowiemy się także co łączy Stocznię z kościołem św. Jakuba, dlaczego pierwsze zabudowania stoczniowe były drewniane, a także który powstały w gdańskim zakładzie okręt trafił do floty… japońskiej. Oprawę prelekcji stanowić będą bogate materiały ikonograficzne.
Zapraszamy na wykład Magdaleny Staręgi pt. Stocznia Królewska i początki gdańskiego przemysłu okrętowego odbywający się w ramach cyklu Kolory Bałtyku.
Magdalena Staręga – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku historia sztuki o specjalizacji muzealnictwo, słuchaczka Wydziałowych Studiów Doktoranckich Historii i Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Swoją powstającą pracę doktorską poświęciła zagadnieniu gdańskiego budownictwa I połowy XIX wieku. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego, Tajnego Archiwum Państwowego Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego i Instytutu Herdera w Marburgu. Autorka artykułów naukowych poświęconych porozbiorowej architekturze Gdańska. Od 2011 roku pracuje w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie zajmuje się m.in. dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej.