Spotkanie dla przedstawicieli pracodawców i przedsiębiorców z województwa pomorskiego
Profilaktyka chorób odkleszczowych – proste kroki do zbudowania zdrowego miejsca pracy oraz możliwości pozyskania funduszy unijnych na działania w obszarze zdrowia w województwie pomorskim to tematy spotkania, które odbędzie się w czwartek, 16 listopada br. o godz. 13:30 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku. Współorganizatorami spotkania są: Fundacja Aby Żyć we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy oraz Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Gdańsku. Spotkanie skierowane jest do przedstawicieli pracodawców i przedsiębiorców z całego województwa.
Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka”. Celem inicjatywy jest dostarczenie uczestnikom praktycznej wiedzy na temat tego, jak skutecznie zmniejszyć absencję chorobową w miejscu pracy, na jakie działania – w obecnej perspektywie – można pozyskać środki unijne w województwie pomorskim, w jaki sposób pozyskać te środki, a następnie jak wdrożyć skuteczny program zdrowotny w firmie.
Podczas konferencji o priorytetach zdrowotnych w profilaktyce chorób zakaźnych opowie dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualną sytuację epidemiologiczną w województwie pomorskim w odniesieniu do chorób odkleszczowych i chorób przenoszonych poprzez krew omówi przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku - Aneta Bardoń-Błaszkowska. O skutecznej profilaktyce chorób odkleszczowych opowie mgr Radosław Gruss z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, zaś temat możliwości pozyskania środków unijnych na działania z zakresu profilaktyki zdrowia w firmach podejmie Edyta Masłowska-Parafian, Ekspert ds. Funduszy Unijnych.
O cyklu spotkań edukacyjnych
„Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka” – ogólnopolski projekt edukacyjny, skierowany do środowisk samorządowych oraz pracodawców, osób zarządzających zasobami ludzkimi i osób mających wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w lokalnych społecznościach. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzebę angażowania się w profilaktykę chorób zakaźnych (zestawienie kosztów chorób z kosztami działań profilaktycznych), edukacja nt. priorytetowych obszarów zdrowotnych (na czym warto się skupić, w co inwestować), motywowanie do inwestowania w programy profilaktyczne, wskazanie korzyści płynących z inwestycji w profilaktykę chorób (np. wizerunkowych, ekonomicznych, biznesowych, zdrowotnych, rekrutacyjnych), dostarczenie informacji nt. narzędzi, które ułatwią efektywne wdrożenie, przeprowadzenie i ewaluację działań oraz dostarczenie praktycznej wiedzy nt. pozyskiwania alternatywnych środków do realizacji programów z zakresu profilaktyki zdrowia, m.in. z Narodowego Funduszu Zdrowia i UE. Inicjatywa służy również pokazaniu dobrych praktyk (polskich i międzynarodowych) oraz dyskusji na temat potencjału zdrowia człowieka i realizacji działań profilaktycznych w środowiskach lokalnych, w tym w miejscach pracy.
Więcej informacji na stronie: www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Więcej informacji na temat inicjatywy można uzyskać telefonicznie pod numerem telefonu +48 535 023 656 lub poprzez maila: zgloszenia@zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl.