Seniorze, skorzystaj z najbliższych wydarzeń kulturalnych
W Gdańsku niemal jedna czwarta mieszkańców to seniorzy. W ten weekend 29–30 września specjalnie dla nich kilka instytucji kultury przygotowało warsztaty, zajęcia i bilety na wydarzenia w atrakcyjnej cenie.
Teatr Miniatura zaprasza w ramach akcji 60+ Kultura na specjalną promocję „Wnuczek Zaprasza”. – Każdy senior, który przyjdzie na spektakl z wnuczkiem, nie płaci za swój bilet – wyjaśnia Agnieszka Kochanowska z Miejskiego Teatru Miniatury. W repertuarze Teatr zagra dwa spektakle: „Siedmiu krasnoludków” dla dzieci od 5 lat i „Z pamiętnika chomika” dla dzieci od 4 lat.
60+ Kultura w Muzeum Gdańska
– Ostatni weekend września w Muzeum Gdańska poświęcamy gdańskim seniorkom oraz seniorom. W ramach akcji każda osoba powyżej 60. roku życia może zwiedzić za symboliczną złotówkę wybrany z ośmiu oddziałów miejskiej instytucji kultury oraz wystaw czasowych… a jest w czym wybierać! – wyjaśnia Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum. I zachęca, aby udać się do Muzeum Nauki Gdańskiej, mieszczącego się w poddaszu kościoła św. Katarzyny, Wartowni nr 1 na Westerplatte czy Twierdzy Wisłoujście, które od października zostaną wyłączone ze zwiedzania.
Szczególną uwagę warto poświęcić jednemu z oddziałów Muzeum Gdańska – Domowi Uphagena oraz wystawie czasowej „Gdańskie ogrody”. Przy ulicy Długiej 12, we wnętrzach jednej z niewielu istniejących kamienic mieszczańskich z XVIIII w., można przenieść się w świat dawnych, gdańskich założeń parkowych Wrzeszcza, Piecek, Migowa oraz Oliwy, czy Nowych i Długich Ogrodów na Śródmieściu. Ich dzieje zostaną przedstawione podczas finisażu wystawy przez współautorkę wystawy, prof. Katarzynę Rozmarynowską. Zwiedzanie wystawy rozpocznie się w najbliższą sobotę, 29 września 2018, o godz. 11:00. Wstęp jest bezpłatny. – A jeśli chcemy spędzić czas aktywnie, na świeżym powietrzu, w sobotę od 12:00 będzie można wziąć udział w pokazach kucia podków w Oliwskiej Kuźni – zachęca Gierszewski. Pełen harmonogram wydarzeń w Muzeum Gdańska na ostatni weekend września znajduje się na stronie internetowej Muzeum Gdańska: www.muzeumgdansk.pl.
Seniorada w GAK
Dla osób, które ukończyły 60 lat, Winda GAK (ul. Racławicka 17) proponuje weekend z bezpłatnymi warsztatami. Jak zapowiadają organizatorzy, można uczestniczyć w tylu warsztatach, w ilu się chce.
29 września:
10.00–12.00 – „Walc, królowa tańców” – w świat walców angielskiego i wiedeńskiego wprowadzi Robert Melon, instruktor tańca towarzyskiego. Nie trzeba mieć pary, aby uczestniczyć w warsztatach.
12.00–14.00 – „Śpiewamy” – jak śpiewać, nie obciążając głosu. Nowe i nie nowe piosenki do śpiewania razem i solo – czyli warsztaty wokalne z żywą muzyką. Prowadzenie Katarzyna Burakowska i Mariusz Wala (akompaniament).
14.00–16.00 – Warsztaty kreatywnego pisania – Pisanie wspomnień, opowiadań czy nawet powieści. Jak zacząć? Co dalej? – w tajniki kreatywnego pisania wprowadzać będzie Małgorzata Osowiecka.
30 września
11.00–13.00 – „Zróbmy TEATR” – warsztaty improwizacji teatralnej na podstawie tekstów wybranych przez seniorów (może uda się skorzystać z tekstów powstałych na warsztatach kreatywnego pisania?) poprowadzi aktor i reżyser, Tomasz Kobiela.
13.00–15.00 – „Warsztaty ceramiki pięknej i użytecznej” – talerz, miska, pudełko, biżuteria – jak się zabrać do przygotowania, podpowie Katarzyna Śliwińska, ceramiczka, artysta plastyk.
W sobotę, 29 września o 18.00 wszyscy seniorzy są również zaproszeni na Biesiadkę – koncert w wykonaniu Katarzyny Burakowskiej (wokal) i Bogusława Jackowskiego (gitara), podczas którego muzycy zaproszą gości do wspólnego śpiewania.
Makbet na warsztat
Bezpłatne warsztaty pt. „Wiedźmy, czarownice, siostry lodu – sceny magiczne i tajemnicze na przykładzie Makbeta” proponuje seniorom 28 września Gdański Teatr Szekspirowski.
Materiałem do zajęć będą wybrane sceny magiczne z dzieła Szekspira. Postaci wiedźm posłużą do refleksji nad tym, na czym polega lęk, jaki wywołują one u odbiorcy oraz jak ten nastrój magiczności, tajemniczości i zagrożenia przenieść na realia życia codziennego. Co wpływa na to, że atmosfera tekstu nabiera cech rytuału, czegoś niepoznanego, nadnaturalnego? Uczestnicy, pod kierunkiem prowadzącej warsztaty Marty Nowickiej, specjalistki do spraw edukacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, będą uważnie przyglądać się otaczającej ich przestrzeni, uwrażliwiać się na dźwięk, ruch, rytm języka i znaczenie słowa. – Obejrzymy pięć filmowych i teatralnych realizacji tej samej sceny i porównamy, jak buduje się postaci wiedźm w różnych kontekstach kulturowych – mówi Marta Nowicka. Na warsztaty obowiązują zapisy. Szczegóły: https://teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/warsztaty-dla-seniorow-w-gts