Rewitalizacja ZOH. Zbliżamy się do końca!
Choć teren wewnątrz osiedla Zamenhofa - Opata Hackiego na Chyloni jeszcze przypomina rozległy plac budowy, już widać, że rozpoczęte tu w marcu 2017 inwestycje rewitalizacyjne zmierzają ku końcowi. Tam, gdzie wszystkie prace zakończono, mieszkańcy mogą korzystać z udogodnień w komunikacji. Poprawie jakości życia służy sieć kanalizacji deszczowej, termomodernizacja budynków komunalnych, wysoka estetyka i jakość materiałów, a także zaplanowana od nowa mała architektura i zieleń.
- Rewitalizację osiedla Zamenhofa – Opata Hackiego zaczęliśmy dwa lata temu w obrębie ulicy Komierowskiego – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Do tego momentu przygotowywaliśmy się przez blisko 10 lat. Projekty zmian szczegółowo konsultowaliśmy z mieszkańcami, dlatego rozwiązania zaproponowane w Gminnym Programie Rewitalizacji trafnie oddają ich potrzeby i są odpowiedzią na ich oczekiwania. Impulsem do rozpoczęcia inwestycji okazało się unijne wsparcie dla takich działań, natychmiast po zapewnieniu finansowania, na teren osiedla ZOH wjechał ciężki sprzęt. Koszt rewitalizacji osiedla ZOH to łącznie ponad 43 miliony złotych. Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego wynosi 13 101 671,34 zł, natomiast dofinansowanie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - 12 043 197,44 zł.
Pierwszy etap prac rewitalizacyjnych na osiedlu ZOH już zakończono. Ich efektem jest zbudowana pod ziemią sieć deszczówki, włącznie z pojemnym zbiornikiem retencyjnym. Przebudowana ulica Komierowskiego połączyła ulicę Morską z Opata Hackiego, co zdecydowanie usprawnia komunikację. Dla pieszych są szerokie i wygodne chodniki, dla kierowców - miejsca parkingowe. Poczucie bezpieczeństwa zapewniają wyniesione skrzyżowania.
– Od dnia otwarcia przejazdu pomiędzy ulicami Opata Hackiego i Morską praktycznie codziennie korzystam z tej drogi – mówi pan Jakub, mieszkaniec bloku przy Zamenhofa 12. - Na zakupy, po dzieci do szkoły, praktycznie w każdym innym celu. Nie ma potrzeby krążyć pomiędzy budynkami, a co pocieszające, wstępne obawy o zbyt małą liczbę miejsc parkingowych, czy wykorzystywanie tej drogi jako objazd do innych dzielnic nie potwierdziły się. Zachowała lokalny charakter i służy przede wszystkim mieszkańcom naszego osiedla.
Obecnie ciężar prac skupia się na wewnętrznej części osiedla. Gotowa już jest sieć kanalizacji deszczowej, sukcesywnie porządkowane są drogi dojazdowe i parkingi przy budynkach mieszkalnych.
- Mówiąc o poprawie jakości życia na osiedlu ZOH nie zapomnieliśmy o działaniach skupionych na integracji sąsiedzkiej, czy zachęcaniu do częstszego wyjścia z domu – zaznacza Michał Guć. – Z myślą o takich właśnie potrzebach przestrzeń wspólna między blokami już niebawem zostanie zagospodarowana. Za sprawą projektu z biura Pniewscy Architekci oddamy mieszkańcom do dyspozycji bardzo atrakcyjne i estetyczne place zachęcające do wypoczynku, rekreacji, spędzania czasu z dziećmi i sąsiadami.
Pan Piotr, przewodniczący wspólnoty mieszkaniowej Opata Hackiego 27, mówi o ostatnich dwóch latach jako okresie zmian, na które wszyscy od dawna czekali. – Nasze osiedle przypominało pustynię, a po deszczu otaczały nas głębokie kałuże – przypomina. - Powoli okolica zmienia się na lepsze, tak poważne prace budowlane wymagają czasu.
- Cieszę się z tego, co do dziś się zmieniło i co jeszcze zostanie zrobione – dodaje pan Adam z Zamenhofa 13. - Sąsiadom powtarzam, że nikt nie ma czarodziejskiej różdżki. Trzeba zrozumieć, że nie wszystko od razu da się wykonać, na ten stan rzeczy nie można się denerwować, trzeba być cierpliwym.
- Zmiany rewitalizacyjne, które widzimy na osiedlu, zmotywowały wspólnotę do termomodernizacji naszego budynku – uzupełnia pan Piotr z Opata Hackiego 27. – Remontujemy dach, docieplamy szczytowe ściany i odmalujemy całą elewację. Zależy nam, aby całe osiedle było równie estetyczne. Niedługo o trudnościach związanych z dwuletnią przebudową, o piaskowych parkingach i zalewanych po deszczu ulicach będziemy mogli zapomnieć.
Przy ulicy Opata Hackiego 33 dobiegają końca prace związane z przebudową budynku byłej biblioteki.
– W tym miejscu powstaje Centrum Sąsiedzkie Przystań Opata Hackiego 33 – mówi Michał Guć. - Będzie to miejsce otwarte dla wszystkich mieszkańców. Tu będzie można spotkać się ze znajomymi, organizować i brać udział w zajęciach i warsztatach, realizować swoje pasje i zainteresowania. Do Przystani Opata Hackiego 33 niebawem zaprosimy całą społeczność osiedla ZOH. Warto dodać, że na parterze Przystani będzie nadal działać biblioteka z zupełnie nowym i komfortowym wyposażeniem.
Centrum Sąsiedzkie na Chyloni uzupełni sieć przystani, które już działają na Oksywiu, w Cisowej i w Wielkim Kacku. Ideą tych miejsc jest stworzenie przestrzeni do sąsiedzkiej wymiany doświadczeń, spędzania wolnego czasu ze znajomymi, zachęcania do współtworzenia kalendarza wydarzeń i harmonogramu określonych zajęć. Miejsc, gdzie każdy będzie mógł poczuć się jak u siebie.
Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.