mobile

Realizacja palmiarni wkracza w decydującą fazę

Budowa nowej rotundy czyli pierwszy z planowanych trzech etapów rewitalizacji i przebudowy palmiarni zmierza ku końcowi. W marcu 180-letni daktylowiec i inne rośliny, dotąd mieszczące się w starym obiekcie rotundy  zyskają nowe, lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Informacja prasowa
TAGI
Realizacja palmiarni wkracza w decydującą fazę

Umowa na I etap rewitalizacji i przebudowy palmiarni w parku Oliwskim podpisana została w lipcu 2017. Prace obejmowały m.in. rozbiórkę istniejącej i budowę nowej rotundy, w której znajduje się 180-letnia palma daktylowa! Pierwsze prace związane z budową rotundy polegały na zabezpieczeniu istniejącej roślinności. Na czas trwających prac mniejsze rośliny przesadzono do parkowych szklarni, a pozostała w rotundzie roślinność zabezpieczona została specjalnym tunelem, w którym utrzymywana jest odpowiednia wilgotność i temperatura. Po tych czynnościach wykonywane były prace związane z rozbiórką starego budynku rotundy.

 - Po zakończeniu prac demontażowych na budowie nowego obiektu palmiarni wykonano fundamenty nowej rotundy, a także słupy konstrukcji stalowej. W najbliższych dniach rozpocznie się montaż ostatniej części konstrukcji – kopuły.
Po zamontowaniu stalowego stelaża Wykonawca wykona obmiar w celu zamówienia oszklenia dla nowego budynku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, nowa rotunda gotowa będzie do końca marca - mówi Włodzimierz Bartosiewicz - dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która prowadzi inwestycję.

- W tym roku planujemy również rozpocząć II etapu rewitalizacji i przebudowy palmiarni czyli przebudowę istniejącej oranżerii. Ogłoszenie przetargu na wybór Wykonawcy dla realizacji tej części zadania, planowane jest w II kwartale br. – dodaje Bartosiewicz.

W planach Miasta jest również przebudowa szklarni oraz zagospodarowanie terenu na którym funkcjonuje palmiarnia.

Przypomnijmy, że celem rewitalizacji i przebudowy, oprócz zabezpieczenia obiektu zabytkowego przed dalszą degradacją, poprawą stanu technicznego oraz dostosowaniem do obecnych wymagań i przepisów jest zachowanie i wyeksponowanie wartości kulturowych, historycznego Parku Opackiego. Koszt I etapu realizacji  zadania wynosi 7,7 mln zł. Wykonawcą tego etapu prac jest firma Am-For Arkadiusz Fortuna z Włocławka.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda