mobile

Ranking Rowerowych Miast Polski. Na którym miejscu znalazł się Gdańsk?

Blog CentrumRowerowe.pl przeanalizował warunki dla rowerzystów w największych miastach w Polsce. W ten sposób powstało zestawienie „Top 9 rowerowych miast w Polsce”.

Tomasz Sprycha/Informacja prasowa
Ranking Rowerowych Miast Polski. Na którym miejscu znalazł się Gdańsk?

– Podczas tworzenia rankingu najbardziej na plus zaskoczyło nas, jak dobrze zorganizowana jest praca Urzędu Miasta Gdańska związana z infrastrukturą rowerową oraz z samymi rowerzystami. Widać, że miasto stara się promować ten środek transportu i zależy mu na zrównoważonym transporcie – poinformowali nas twórcy rankingu. – Gdańsk wyróżnił się w rankingu nie tylko ogromnymi inwestycjami, ale także rozbudowaną i przemyślaną infrastrukturą, która została dopasowana do potrzeb pasjonatów jednośladów. Na przykład długość ciągów pieszo-rowerowych stanowi tylko 18% wszystkich dróg rowerowych, co daje drugi najlepszy wynik w rankingu. Dzięki temu Gdańszczanie mogą czerpać więcej przyjemności z jazdy rowerami, a także czują się bezpiecznie w trakcie spacerów.

Poza wyżej wymienionymi czynnikami w rankingu brano również pod uwagę liczbę stojaków na rowery na terenie miasta, procent budżetu przeznaczonego przez miasto na infrastrukturę rowerową, udział projektów rowerowych w budżetach obywatelskich, liczbę aktywnych stowarzyszeń rowerowych, działanie publicznych usług rowerowych, bezpieczeństwo rowerzystów i dostosowanie do ich potrzeb komunikacji miejskiej.

– Mieszkańcy uwielbiający jednoślady oraz pragnący cieszyć się długą, spokojną jazdą nie poczują się zawiedzeni, kiedy wybiorą się na wycieczkę rowerem po Gdańsku. Komfort rowerzystów jest również spowodowany dużą dostępnością do stacji napraw, jeden punkt przypada na 11 km kwadratowych, a także do stojaków na rowery – wyliczają autorzy strony CentrumRowerowe.pl.

Za najsłabszy punkt w rowerowej analizie Gdańska uznany został stosunek długości dróg rowerowych do wszystkich dróg publicznych w mieście. Trasy dla jednośladów stanowią tylko 14% wszystkich dróg publicznych. Na terenie miasta działają jedynie cztery organizacje rowerowe, a małe zaangażowanie prawdopodobnie jest przyczyną niewielkiej liczby projektów rowerowych (zaledwie 5%) wybieranych w ramach budżetu obywatelskiego.

Więcej informacji na temat Gdańska znaleźć można na: https://www.centrumrowerowe.pl/blog/gdansk-inwestycje-w-drogi-rowerowe/

Fot. CentrumRowerowe.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda