mobile

Przyznano nagrody w architektonicznym konkursie studenckim

Ogłoszono wyniki konkursu dla studentów I semestru studiów magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Jak informuj gdański magistrat był to już piętnasty tego rodzaju konkurs przeprowadzony przez Miasto wspólnie z Politechniką Gdańską

mat.pras.
Przyznano nagrody w architektonicznym konkursie studenckim

Zadaniem obecnej edycji konkursu było zbadanie wzajemnego oddziaływania przestrzeni miejskich i zaprojektowanie powiązań przestrzennych pomiędzy Starym Miastem, a terenem Gazowni oraz powiązań zewnętrznych obszaru konkursowego ze Stocznią Cesarską, Osiedlami Doki, Brabank i Chlebowa. W tak zakreślonych ramach uczestnicy konkursu mieli zaproponować nowe formy zagospodarowania tego obszaru, zarówno w skali urbanistycznej, jak i architektonicznej.

W konkursie wzięło udział 19 zespołów projektowych. 

Sąd konkursowy przyznał jedną pierwszą nagrodę (12 000 zł), nie przyznał nagrody drugiej, przyznał dwie równorzędne nagrody trzecie (po 6000 zł) oraz dwa równorzędne wyróżnienia (po 3000 zł).

I NAGRODA – praca „MEMORY GARDENS” nr 11 

dla zespołu w składzie: Julia Krukowska, Paulina Barańska, Natalia Kwidzińska, Valeriia Rusnak

Zwycięska praca skierowana jest nie tylko na rewitalizację, ułatwiająca miejską mobilność kompozycję i współczesne rozwiązania komunikacyjne,  ale na budowanie wspólnoty w mieście poprzez miejsca duchowe, co jest zadaniem niełatwym.  Projekt zawarty w pracy nr 11 z owych miejsc czyni jednak realne przestrzenne narzędzie integracji ludzi i budowy wspólnoty. 

III NAGRODA (równorzędna) – praca „DOOKOŁA” nr 3 

dla zespołu w składzie: Oliwia Hauchszulz, Marcin Owczarek, Jan Lefanczyk

Walorami zaproponowanych rozwiązań urbanistycznych są między innymi: czytelne i racjonalne powiązanie nowych ciągów komunikacji pieszej i kołowej z ciągami istniejącymi, dobre powiązanie z najważniejszymi elementami przestrzeni otaczającej (w tym z Muzeum II Wojny Światowej), ciekawe, posiadające liczne otwarcia rozwiązanie waterfrontu z biegnącym wzdłuż Motławy bulwarem oraz dostosowana do charakteru miejsca i dość jednolita skala zabudowy.

III NAGRODA (równorzędna) – praca nr 5 
dla zespołu w składzie: Bogumiła Mączkowska, Michał Myka, Wiktoria Piasta

Jury konkursy doceniło szczególnie decyzje projektowe Autorów/Autorek prowadzące do wykrystalizowania spójnej i czytelnej przestrzeni publicznej z dużym udziałem zieleni łączącej nabrzeże Martwej Wisły z Kanałem Raduni oraz istniejącym na jego drugim brzegu placem w okolicy budynku Poczty Polskiej. Jednocześnie zaproponowany układ urbanistyczny pozwala na alternatywne drogi dojścia nad najbardziej atrakcyjną strefę nabrzeżną dla osób nadchodzących z różnych kierunków. Forma zabudowy waterfrontu pozwala na kadrowanie przestrzeni nadwodnej i jej obserwację z głębiej położonych stref. 

WYRÓŻNIENIE – praca „PRZEPŁYW” nr 6 

dla zespołu w składzie: Martyna Maliszewska, Dominika Ochocińska, Marta Stawska

Praca wyróżniona za wnikliwe podejście do stworzenia dzielnicy o egalitarnym programie mieszkaniowym z obiektami infrastruktury społecznej oraz lokalnym centrum tworzącymi warunki dla zaspokojenia potrzeb i integracji lokalnej ludności. Wartością pracy jest także czytelny układ sieci ulic, o głównym kierunku łączącym kanał Raduni z frontem wodnym Motławy, wyznaczający kwartały o zabudowie czytelnie definiującej wnętrza urbanistyczne, chociaż można by oczekiwać bardziej czytelnego wyeksponowania przestrzennego powiązania z Muzeum II Wojny Światowej.

WYRÓŻNIENIE – praca „7:10 SPOTKAJMY SIĘ” nr 16

dla zespołu w składzie: Wiktoria Przedpełska, Anna Czepil, Aleksandra Pikur

Praca wyróżniona zwłaszcza za konsekwentny układ przestrzenny, budujący klarowne powiązania miasta z unikalną wartością miejsca, przestrzenią wodną Martwej Wisły i Motławy. Główna oś założenia osiąga uzasadnioną kulminację na nabrzeżu akwenu. Dodatkowym, zauważalnym walorem pracy jest czynnik integrujący nową tkankę z zastaną strukturą otoczenia – kontynuacja w projektowanej tkance kierunków sąsiadujących, nawet drugorzędnych ulic, przejść i osi widokowych.

Konkurs studialny

Konkursy architektoniczno-urbanistyczne dla studentów organizowane są w ramach współpracy pomiędzy Urzędem Miejskim w Gdańsku a Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Tematyka konkursów, choć za każdym razem inna, posiada wspólny mianownik. Wybór tematu dyktowany jest chęcią uzyskania pogłębionej analizy urbanistycznej poprzedzającej działania inwestycyjne w problematycznych obszarach miasta. Ten swoisty poligon projektowy jakim jest konkurs studencki pozwala przyszłym architektom sprawdzić swoje umiejętności w rozwiązywaniu realnych problemów, a Miasto, współorganizator konkursu, zyskuje bardzo ciekawe analizy i wnioski, które może później wykorzystać do korekty własnych założeń urbanistycznych lub inwestycyjnych.

 

fot. UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda