Przedstawiciele 15 szkół wezmą w Gdańsku udział w 20. Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół
XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku jest gospodarzem jubileuszowego, 20. Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół. W uroczystościach wezmą udział delegacje 15. herbertowskich szkół z kraju, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie. Główna część uroczystości rozpocznie się w środę, 3 października o godz. 12:00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Weźmie w niej udział m.in. zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk.
Rok 2018 został przez Sejm RP ustanowiony Rokiem Zbigniewa Herberta. W ten sposób posłowie chcieli oddać hołd „jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w.” w związku z przypadająca 28 lipca 2018 roku 20. rocznicą śmierci poety.
Program uroczystości w ECS przewiduje m.in. finał debaty oksfordzkiej z udziałem uczniów. Wcześniej w dwóch debatach półfinałowych w XX LO przy ul. Dobrowolskiego wezmą udział drużyny z czterech szkół. Tezą debaty finałowej będzie cytat z wiersza Zbigniewa Herberta „Co myśli Pan Cogito o piekle”: „Kto ma lepszą sztukę, ma lepszy rząd – to jasne”.
20. Zjazd zakończy spektakl w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim inspirowany twórczością Patrona szkół. Spektakl przygotowują absolwenci i uczniowie XX LO w Gdańsku. W czwartek delegacje szkół będą zwiedzać Gdańsk.
Klub Herbertowskich Szkół to stowarzyszenie, do którego należą wszystkie szkoły w Polsce noszące imię Zbigniewa Herberta. Zjazd Założycielski odbył się w lutym 2001 r. w Lublinie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Celem Klubu jest m.in. integracja społeczności szkolnych wokół osoby Patrona i świata Jego wartości zawartego w twórczości poetyckiej oraz organizacja różnych imprez kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, propagujących twórczość Zbigniewa Herberta.
Klub Herbertowskich Szkół na swojej stronie publikuje listę 20. szkół, których Patronem jest poeta. Wśród placówek są szkoły m.in. z Warszawy, Krakowa, Brzegu, Słupska, Żor, Elbląga i Nowego Jorku (Polska Szkoła Dokształcająca).
W swojej uchwale z ubiegłego roku posłowie uzasadniając ustanowienie 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta napisali: „W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę”. (…) Przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą tożsamość i wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”.
źródło fotografii: Culture.pl