mobile

Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska - podsumowanie

Jest szansa, że jeszcze tego lata na świat przyjdą pierwsze gdańszczanki i gdańszczan, którzy narodzą się dzięki miejskiemu programowi wsparcia prokreacji. Już około 50 par, które skorzystały z modułu medycznego gdańskiego programu, czeka na narodziny dziecka. Wkrótce odbędą się też konkursy na realizację zadań związanych z modułem edukacyjnym i modułem wsparcia psychologicznego. Dziś, 5 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dotychczasowe działania.

 

Informacja prasowa
TAGI
Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska - podsumowanie

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech modułów. Na 10 kwietnia zaplanowano ogłoszenie konkursu na realizację poradnictwa i terapii psychologicznej.

- Tego typu wsparcie jest skierowane do par, które obawiają się niepowodzeń i z niepowodzeniami prokreacyjnymi, będących w ciąży oraz w okresie połogu, osób chorych onkologicznie - w związku z procedurą zabezpieczenia materiału genetycznego – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Przewiduje się - w zależności od zgłaszanych potrzeb - konsultacje grupowe, konsultacje par, konsultacje indywidualne, moderowanie grup  wsparcia. Aby skorzystać z modułu wsparcia psychologicznego, nie trzeba brać udziału w pozostałych modułach programu.

Z kolei już w 2017 r. w konkursie wybrano realizatora opracowania merytorycznego modułu edukacyjnego, m. in. scenariusze zajęć oraz broszury „Zdrowe love”.  16 kwietnia planowane jest ogłoszenie konkursu na realizację zajęć dla młodzieży.

- Program ma być dostosowany do aktualnej wiedzy medycznej adresatów. Ma ją podnieść oraz promować zachowania prozdrowotne w zakresie zdrowia prokreacyjnego. Chodzi m. in. o zagadnienia dotyczące planowania rodziny i metod antykoncepcji, budowania relacji w związku, ryzykownych zachowań seksualnych oraz chorób przenoszonych drogą płciową, przyczyn oraz metod leczenia niepłodności, a także niezbędnych zachowań zdrowotnych i badań przesiewowych.

Cały czas jest też realizowany moduł medyczny, który okazał się ogromnym sukcesem.

- Mam nadzieję, że jeszcze tego lata powitamy na świecie pierwsze gdańszczanki i gdańszczan, którzy narodzą się dzięki miejskiemu programowi wsparcia prokreacji. Już w 2017 roku, czyli w ciągu dwóch miesięcy działania programu, pierwsze pary mogły wspólnie przeżywać ciąże. Zresztą z tygodnia na tydzień jest ich więcej – już około 50. Możemy potwierdzić, że program przynosi rewelacyjne rezultaty – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Co ważne, zainteresowanie udziałem w programie i uzyskaniem wsparcia w staraniach o potomstwo jest nieustająco ogromne. Codziennie miasto i kliniki, realizujące program, dostają kilkanaście zapytań w tej sprawie, choć nie wszystkie pary, które się zgłaszają, są na etapie umożliwiającym kwalifikację.

Ok. 50% przewidzianych na bieżący rok kalendarzowy programów leczenia jest w trakcie realizacji lub zostało zakończonych. Pozostałe cykle są już zaplanowane na kolejne miesiące dla zakwalifikowanych par. Dysponujemy jeszcze ostatnimi miejscami, dlatego - jeśli pacjenci planują rozpoczęcie terapii w najbliższym czasie, zachęcamy do jak najszybszego zgłaszania się. Zapisujemy także już pary na listę osób zainteresowanych leczeniem w 2019 roku.

 Źródło fotografii: https://pl.blastingnews.com

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda