Poznaj Królewską Dolinę z Gdańskimi Miniaturami
Położona między Suchaninem, Moreną i Wrzeszczem Królewska Dolina z Potokiem Królewskim, Diabełkowo, rezydencja Zachariasza Zappio i dawny zakład dla Niewidomych im. Wilhelma I i Augusty będą bohaterami kwietniowego spaceru Gdańskich Miniatur. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na sobotnie wędrówki w formie gry miejskiej, podczas których przewodniczka – Ewa Czerwińska pokaże ważne miejsca mniej znanego fragmentu Wrzeszcza Górnego. Najbliższe spotkanie w sobotę 21 kwietnia o godz. 12.00 i 14.00. Start: ul. Do Studzienki 36. Wstęp wolny.

Królewska Dolina położona jest między dzielnicami: Suchaninem, Moreną i Wrzeszczem. Płynie przez nią Potok Królewski, wypływający w okolicach Diabełkowa, osiedla sąsiadującego z Parkiem Królewskiej Doliny. - Pomimo swej nazwy Diabełkowo jest jednym z najładniejszych i najbardziej zielonych osiedli w Gdańsku. Przy każdym z kilkudziesięciu domów znajduje się zadbany ogród. Mieszkańcy i mieszkanki mogą wypoczywać nie tylko w starym parku, ale także na terenie zieleńca, urządzonego w 2011 roku przy zbiorniku retencyjnym, który w razie ulewnego deszczu ma przyjąć nadmiar wody z potoku - opisuje w tekście gry miejskiej dostępnej na www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl Klaudiusz Grabowski.
Królewska Dolina nazwę otrzymała w 1654 roku, kiedy posiadłość Zachariasza Zappio, otoczoną wspaniałym parkiem z altanami, stawami, wodospadem i wzgórzami widokowymi, odwiedził Król Jan III Sobieski. Na rozległym, zielonym terenie znajduje się również budynek dawanego Zakładu dla Niewidomych im. Wilhelma I i Augusty, obecnie jest to katedra Mikrobiologii Akademii Medycznej w Gdańsku.
Gdańskie Miniatury to bezpłatne spacery dla rodzin i grup nieformalnych, którym towarzyszy gra miejska z zagadkami. Uczestników i uczestniczki oprowadza przewodniczka – Ewa Czerwińska. W roku szkolnym 2017/2018 tematem przewodnim jest zielone miasto Gdańsk. W kwietniu głównym bohaterem wędrówek jest wierzba w Dolinie Królewskiej we Wrzeszczu.