Powstał przewodnik po 35 gdańskich dzielnicach!
„Gdańskie dzielnice tu mieszkam tu działam” – to tytuł przewodnika po wszystkich trzydziestu pięciu dzielnicach Gdańska. 800-stronicowe opracowanie od środy jest dostępne na stronie gdansk.pl. Pokazuje m.in. która z dzielnic jest obecnie najchętniej wybierana przez nowych mieszkańców a w których mieszańców jest coraz mniej. Pozwala też na poznanie kierunków rozwoju oraz struktury własnościowej terenów w dzielnicach.
Każda z dzielnic Gdańska jest przedmiotem odrębnego opracowania zawierającego opis stanu obecnego oraz kierunki jej rozwoju. Zawiera informacje na temat jej położenia, powierzchni, stanu środowiska z uwzględnieniem np. obszarów i obiektów objętych ochroną, inwestycji zrealizowanych w dzielnicy od 2011 roku.
Opracowanie podaje liczbę mieszkańców z podziałem na grupy wiekowe i płeć, opisuje sytuację demograficzną każdej z dzielnic w okresie 2010-2016, z uwzględnieniem trendów, np. spadku czy wzrostu liczby ludności. Dokument podaje też liczbę osób pozostających bez pracy i korzystających ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wymienia placówki oświatowe, instytucje kultury i wskazuje siedzibę Rady Dzielnicy. Opis każdej z dzielnic zawiera krótki rys historyczny uwzględniający np. genezę jej nazwy, rozwoju, ukształtowania społecznego i gospodarczego.
Publikacja pokazuje różnorodność gdańskich dzielnic, wśród których są zarówno niewielkie, zamieszkiwane przez zaledwie ok. 2,5 tysiąca osób, ale są też takie, w których mieszkańców jest dziesięciokrotnie więcej. Dzięki informacjom na temat przyrostu naturalnego, można zobaczyć w której z dzielnic wzrasta obecnie liczba mieszkańców.
Różnorodny rozwój urbanistyczny zarówno całego miasta jak i poszczególnych dzielnic warunkuje położenie geograficzne i ukształtowanie terenu. Miasto położone jest na trzech tarasach (górny, środkowy oraz dolny), na Wzgórzach Morenowych, pomiędzy otuliną Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego a Zatoką Gdańską. Opracowanie „Gdańskie dzielnice tu mieszkam tu działam” wskazuje wyjątkowe dla każdej dzielnicy warunki urbanistyczne ale także kierunki rozwoju, zgodne z przyjętym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania. Dodatkowo, poprzez odnośnik QR (Quick Response) czytelnik w łatwy sposób będzie mógł przenieść się do interaktywnego Systemu Informacji Przestrzennej, gdzie będzie mógł prześledzić m.in. strukturę własności gruntów.
Opis każdej z dzielnic kończą informacje dotyczące demokracji lokalnej. W tej części można prześledzić przebieg wyborów do Rady Dzielnicy w poszczególnych kadencjach, od początku jej powstania, pod kątem frekwencji oraz ilości kandydatów. Wymienia Radnych Dzielnicy oraz Radnych Miasta Gdańska bieżącej kadencji, którzy pełnią swój mandat z okręgu, w którym leży dana dzielnica.
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rad Dzielnic Aleksandra Stefańska przyznaje, że celem przygotowanej publikacji jest m.in. zainteresowanie mieszkańców funkcjonowaniem Rad Dzielnic oraz zachęcenie do skorzystania zarówno z czynnego jak i biernego prawa wyborczego w dzielnicy. W szczególności z uwagi na zaplanowane na marzec 2019 roku wybory do Rad Dzielnic kadencji 2019-2023.
Publikacja, zgodnie z aktualnym podziałem administracyjnym Gdańska, została podzielona na 35 części. Jednak opis najmłodszej dzielnicy, Orunia Górna-Gdańsk Południe pojawi się niebawem, bo na dzień zamknięcia prac nad publikacją 35. dzielnica nie była jeszcze w pełni ukonstytuowana.
link do publikacji w serwisie dzielnice:
https://www.gdansk.pl/dzielnice/przewodnik-po-gdanskich-dzielnicach,a,133950
źródło fotografii: http://tourguideservicegdansk.pl