mobile

Poradnia dla osób z problemami cholesterolowymi W Gdańsku

W Lipcu tego roku otworzono jedyną w kraju poradnię zajmującą się problemami z cholesterolem. Dodatkowo rodziny pacjentów również zostaną objęci profesjonalną opieką. Poradnia została wybudowana w Uniwersyteckim  Centrum Klinicznym. Co ciekawe odwiedzać lecznicę mogą ludzie z całego kraju i to bez skierowania !

Dagmara Gradolewska
TAGI
Poradnia dla osób z problemami cholesterolowymi W Gdańsku

Hipercholesterolemia, to choroba, która niestety jest dziedziczona i zalicza się do najczęstszych przypadłości tego typu. Zdarza się nawet, że rodziny przez całe pokolenia zmagają się z tą chorobą. Głównym objawem  dla niej jest bardzo wysoki cholesterol, który może doprowadzić nawet do zawału serca, czy choroby wieńcowej i to bez względu na wiek.

Statystycznie hipercholesterolemia dotyka 1 na 250 osób w Polsce. Wśród tej grupy  aż 50 % ludzi w wieku 50 lat może doznać nagłego zgonu, lub udaru. Na szczęście, aby wyeliminować najgorszy scenariusz niekiedy wystarczy jedna tabletka Statyny. Dlatego osoby cierpiące na tą strasznie brzmiącą chorobę nie muszą się martwić, ponieważ jest ona całkowicie uleczalna.
Najważniejszym celem poradni jest identyfikacja choroby u pacjentów, ponieważ większość z nich nie ma nawet pojęcia, że na coś cierpi. Jest to klucz do sukcesu, który może uratować życie wielu ludziom i pozwoli im dożyć później starości.

W 2010 roku powstało Krajowe Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej. Powstanie jej było możliwe dzięki dofinansowaniu z Unii  Europejskiej.

- Warto podkreślić, że instytucjonalna forma opieki nad tego rodzaju pacjentami powstaje po raz pierwszy. Musimy sobie uzmysłowić, że mówimy o pokaźnej grupie pacjentów, którzy mają wpisany w swój genotyp wadę, która sprawia, że ryzyko przedwczesnej śmierci jest niezwykle wysokie. W praktyce całe rodziny obciążone są tym ryzykiem i nie są tego świadome - mówi dr Krzysztof Chlebus, lider projektu. - Bardzo często, kiedy osoba relatywnie młoda trafia do szpitala w wyniku udaru czy zawału, jest objęta opieką medycyny naprawczej, ale nie idą za tym inne działania w postaci prewencji dotyczącej całej rodziny. To luka, która w polskim systemie istnieje od wielu lat i którą staramy się wypełnić, dzięki środkom, jakie Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło z Narodowego Programu Zdrowia, ma szansę zostać wypełniona.

Dodatkowo pacjenci zgłaszający się do poradni mogą skorzystać z porady dietetycznej. Jeżeli ktoś  zmaga się również z paleniem papierosów to czeka na niego poradnia antytytoniowa. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest dodanie do tego wszystkiego poradni psychologicznej, tak więc w jednym miejscu można zasięgnąć pomocy na kilku obszarach.

Do poradni Hipercholesterolemii można udać się bez skierowania, jednak trzeba spełniać Kika określonych wymogów:

- Stężenie cholesterolu LDL  musi być powyżej 190 mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl)
Stężenie cholesterolu całkowitego musi być powyżej 310 ml/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl)
Musi wystąpić przedwczesna (mężczyźni poniżej 55 rż., kobiety poniżej 60 rż.) choroba wieńcowa lub naczynioa (m. in. przebyty zawał serca, angioplastyka wieńcowa, udar mózgu, miażdżyca tętnic kończyn dolnych) u pacjenta lub jego najbliższych krewnych.

- Najważniejsze w tej chorobie jest to, aby zdiagnozować ją jak najszybciej, tak więc nie warto zwlekać i przebadać się profilaktycznie.

Źródło fotografii:

https://orangecountysurgeons.org/upload/article/300415233650Angiojet-Rheolytic-Thrombectomy-by-OrangeCountySurgeons--(1).jpg

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda