mobile

Pomóż bezdomnemu, nie bądź obojętny!

Władze Gdańska apelują- gdańszczanie, informujcie Policję i Straż Miejską o każdej osobie bezdomnej przebywającej  w miejscach niemieszkalnych, m.in w piwnicach, altanach ogródków działkowych, na klatkach schodowych domów w dzielnicach miasta. Taka informacja może uratować życie. Osoby bezdomne otrzymają natychmiastową pomoc - schronienie, żywność i opiekę w placówkach wsparcia w Gdańsku.

Redakcja
TAGI
Pomóż bezdomnemu, nie bądź obojętny!

Pracownicy gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie współpracując z Policją, Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei oraz organizacjami pozarządowymi prowadzą wzmożone działania, by dotrzeć do każdego potrzebującego jeszcze przed zimą. Przekonują osoby bezdomne do skorzystania z oferty pomocowej miasta, która obejmuje m.in. zorganizowanie schronienia, żywności, ciepłej odzieży, obuwia, kąpieli, środków finansowych na zakup leków czy poradnictwa prawnego lub psychologicznego. Akcja potrwa do wiosny.

Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych prosimy kierować do Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (od pon. do piąt. w godz. 7.30 do 15.30), Straży Miejskiej - tel. 986 oraz Policji - tel. 997 i 112. Osobiście osoby potrzebujące schronienia mogą zgłaszać się do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1 w Gdańsku, tel. 58 342 13 14.

Temperatura zaczyna gwałtownie spadać w okolicach początku grudnia. Wraz z nastaniem mrozów noclegownie muszą być gotowe na przyjęcie dziesiątek bezdomnych.

- Służby miejskie pomagają bezdomnym przez okrągły rok, jednak działania te znacznie się nasilają. Policja i Straż Miejska posyła na ulicę więcej patroli. Uczulamy mieszkańców by reagowali jeśli widzą takie osoby. Zadaniem pracowników MOPR i służb mundurowych jest przekonywanie bezdomnych, by przychodzili do schronisk- informuje Sylwia Ressel z gdańskiego MOPR.

Gdańsk może pochwalić się doskonale utrzymaną bazą miejsc noclegowych. Prócz ciepłych posiłków i  miejsc do spania na potrzebujących czeka również łaźnia, w której można umyć się i wyprać ubrania.  Chorym zapewniane są lekarstwa bądź zasiłki na ich zakup. MOPR podpisał umowę z 9 placówkami. Wszystkie są prowadzone przez organizacje pozarządowe. Łącznie zabezpieczono 742 miejsca do spania, co w pełni  zaspokaja potrzeby aglomeracji gdańskiej.

- Jesteśmy jednym z nielicznych miast w kraju, które wdrożyło awaryjny system pomocy na wypadek mrozów. Przy ul. Mostowej1 otwarto tzw. noclegownię niskoprogową, gdzie wsparcie znajdą także osoby bez dachu nad głową z interwencji, będące pod wpływem alkoholu (do jednego promila we krwi). W przypadku bardzo ostrych mrozów zagrażających bezpośrednio życiu bezdomnych przyjmowany jest każdy potrzebujący. Bezdomni są polskimi obywatelami objętymi standardową pomocą społeczną- dodaje Sylwia Ressel.

Co roku z pomocy placówek MOPRU korzysta przeszło 700-800 bezdomnych.

Zdjęcie: Wikipedia.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda