mobile

Pomniki, tablice pamiątkowe i nazewnictwo miejskie międzywojennego Gdańska | Wykład Jana Daniluka w IKM

Jan Daniluk, pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu schyłku XIX stulecia i I połowy XX wieku wygłosi najbliższy wykład z cyklu Akademia Gdańska. 20 lutego o godz. 18.00 w sieni IKM opowie o tożsamości międzywojennego Gdańska w perspektywie pomników, tablic pamiątkowych i nazewnictwa miejskiego. Wstęp wolny.

Informacja prasowa
TAGI
Pomniki, tablice pamiątkowe i nazewnictwo miejskie międzywojennego Gdańska | Wykład Jana Daniluka w IKM

- Jednym z elementów budujących tożsamość Gdańska przed 1945 r. były (powstające w szczególności w okresie międzywojennym) pomniki i tablice pamiątkowe, w pewnym stopniu także nowe nazwy ulic i części miasta. Elementy te w zdecydowanej większości zniknęły z krajobrazu Gdańska w pierwszych latach powojennych, a te, które przetrwały - pełnią dziś zazwyczaj inną funkcję. Wykład poświęcony będzie nieistniejącemu już obrazowi miasta, rozumianego jako wypadkowa polityki władz oraz działalności stowarzyszeń dotyczącej fundowania pomników, tablic pamiątkowych czy nazewnictwa miejskiego. Czyli ingerencji „polityki historycznej” w przestrzeń międzywojennego Gdańska, tutaj zilustrowanej na przykładzie nowych pomników, tablic pamiątkowych czy nazw ulic – zapowiada Jan Daniluk.

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.

Jan Daniluk - doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Od września 2017 r. historyk w Muzeum Sopotu. Wcześnie pracował w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (2015-2017) oraz w pionie edukacyjno-naukowym gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (2009-2015). W latach 2005-2009 związany był z Parkiem Kulturowym Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk” (w okresie 2008-2009 pracownik etatowy). Współpracuje w celu popularyzacji wiedzy historycznej z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, środowiskiem trójmiejskich przewodników czy radami dzielnic.

Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu, przede wszystkim schyłku XIX stulecia i I połowy XX wieku. Zajmuje się także historią ziem polskich wcielonych do Rzeszy w latach II wojny światowej oraz dziejami części Prus Wschodnich w okresie 1933-1945. W szerszej perspektywie bada SS, SA, policję doby III Rzeszy i jeńców wojennych w niewoli niemieckiej. Interesuje się również historią kolonializmu, w szczególności niemieckiego (1884-1919).

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda